Zlatobýl, Solidago
Druhy
Farmaceuticky a medicínsky využívaným druhem je zlatobýl obecný neboli celík zlatobýl (Solidago virgaurea), nebo také zlatobýl kanadský (Solidago canadensis).
Výskyt
Zlatobýl je rozšířen po celém mírném pásu severní polokoule. Původně pochází ze Severní Ameriky.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Léčivou surovinou je kvetoucí nať sklízená v období od června do srpna. Jejími hlavními účinnými látkami jsou saponiny, flavonoidy, silice, hořčiny, třísloviny i další látky.
Využití podle moderní medicíny
Zlatobýl je významný díky svým účinkům antibakteriálním, adstringentním (svíravým), diuretickým (močopudným), dezinfekčním, antiflogistickým (protizánětlivým) a hemostatickým (zastavujícím krvácení). Toho se využívá při léčbě dyspepsií, močových kamenů a písku v ledvinách, zánětu ledvin a glomerulonefritidy, otoků, revmatoidní artritidy (antirevmatika).
Zevně se aplikoval na kožní vyrážky, záněty dásní a pomáhal při hojení ran.
Tradiční, lidové využití
Lidově se zlatobýl využíval při benigní hyperplazii prostaty, zánětu prostaty a varlat, zánětu močového měchýře, močových cest, bolestech při močení, angíně, zánětu nosohltanu a průdušek, kašli a astmatu, dně. Dále také při křečových žilách, bércových vředech, hemoroidech a průjmech (laxativum).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
V běžných terapeutických dávkách nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace (kromě těhotenství). Předávkování může způsobovat podráždění ledvin.
Neužívejte dlouhodobě!