459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Brusinka, Rhodococcus

Druhy

Pro své léčivé účinky je hojně využívaná brusinka obecná neboli brusnice brusinka (Vaccinium vitis-idaea).
Účinky podobné brusince má i medvědice lékařská. Při sběru je od sebe rozeznáme podle okrajů listů, u brusinky jsou podvinuté, u medvědice ne.

Výskyt

Brusinka je častá rostlina v chladnějších částech Asie aEvropy a v Severní Americe. Najdeme ji i v České republice, nejčastěji v lesích podhorských až horských oblastí.

Brusinka, Rhodococcus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Nejvíce sbíranou částí jsou listy (v červenci, srpnu), jejichž hlavními obsahovými látkami jsou fenolové glykosidy (především arbutin), fenolové kyseliny (kyselina kávová), flavonoidy a velké množství hořčíku. Částečně se dají využít i plody sbírané v srpnu a v minimální míře i květy.

Plody brusinky obsahují anthocyanová barviva (avšak v daleko menší míře než v plodech borůvky), kyselinu citronovou, jablečnou a šťavelovou, sacharidy a pektin.
Používají se jako dietetikum (potravina odpovídající zásadám správné, zdravé výživy) a jako potravina.

Využití podle moderní medicíny

Arbutin v listech má antibakteriální účinek v močových cestách, tlumí záněty močových cest, močového měchýře (antiflogistikum) a zlepšuje močení (diuretikum). Používá se ve formě urologických čajových směsí. Má rovnocenné účinky jako listy medvědice.

Odvar z listů se podává při silných průjmech (antidiaroika).

Tradiční, lidové využití

Dříve se plody užívaly jako cholagogum (zvyšuje tvorbu žluči), zlepšovaly trávení. Mají i adstringentní (stahující, svíravé) účinky.

V dobách minulých byla tato bylina užívána na mnohá onemocnění vylučovací soustavy (pálení při močení, tmavá moč, glomerulonefritida, zánět a porucha funkce ledvin, selhávání ledvin, rakovina ledvin, močového měchýře).

Listy brusinky obsažené v čajových směsích snižovaly hladinu cukru v krvi (hypoglykemika), byly tedy vhodné k použití při diabetu (cukrovce).

 

 

Koprníček, Ligusticum
Kuklík, Geum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Melie, Melia
Blahovičník, Eucalyptus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Kvůli obsahu arbutinu není vhodné čaje obsahující listy brusinky užívat dlouhodobě (tzn. ne déle než 2 měsíce), může poškozovat játra (porucha funkce, selhávání).

Brusinka, Rhodococcus

Sdílení

Šafrán, Crocus
Akebie, Akebia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Řečík, Pistacia
Mořena, Rubia