459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Vitánie, Ašvagandhá

Druhy

Druhem s léčivými účinky je ašvagandhá (Withania somnifera) neboli „indický ženšen“. Tato rostlina je v ajurvédské medicíně považována za jednu z nejcennějších rostlin.

Výskyt

Tato rostlina původně pochází z oblasti Indie, dnes je rozšířena i v Pákistánu, Afghánistánu a Iráku, ale i v oblasti Středozemního moře a východní a jižní Afriky.

Vitánie, Ašvagandhá

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Pro léčebné účely se používají kořeny. Mezi hlavní obsahové látky patří především alkaloidy (tropin, pseudotropin, somniferin, withanin), dále pak fytosteroidy (withanolidy), glykosidy a volné aminokyseliny.

V rostlině obsažené withanolidy mají podobné účinky jako ženšen.

Využití podle moderní medicíny

V dnešní době není tato rostlina pro léčebné účely využívána.

Tradiční, lidové využití

Tradiční medicína považovala ašvagandhu za imunostimulant na oslabenou imunitu, adaptogen pro celkové posílení odolnosti organismu vůči psychickému (stres) i fyzickému zatížení, pro růst svalové hmoty (anabolika).

Užívání odvaru z kořenů bylo doporučováno při nespavosti, únavě, psychickém nebo fyzickém vyčerpání, horečce (antipyretikum), pro snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), při zánětlivých onemocněních (antiflogistikum) a při rekonvalescenci po těžkých nemocech. Mezi jeho další významné účinky patří účinek antibakteriální a antivirový. Pozitivně ovlivňovala také plodnost (neplodnost ženská, mužská) a byla používána i jako afrodiziakum (na zvýšení libida).

Zevně pomáhala na záněty očí (bolest očí, červené oči, ječné a vlčí zrno, zánět spojivek, zánět rohovky, zánět duhovky oka) a při hojení ran.

Tradiční ajurvédská medicína říká, že pravidelné užívání ašvagandhy omlazuje (proti stárnutí, Anti-Aging), upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka.

 

 

Honeybush, Cyclopia
Byliny, koření, léčivé rostliny, houby
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Ptačí zob, Ligustrum
Fenykl, Foeniculum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Vitánie, Ašvagandhá

Sdílení

Řemdihák, Uncaria
Anemarhena, Anemarrhena
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Trnka, Slivoň, Prunus
Moračina, Oplopanax