Vitánie, Ašvagandhá
Druhy
Druhem s léčivými účinky je ašvagandhá (Withania somnifera) neboli „indický ženšen“. Tato rostlina je v ajurvédské medicíně považována za jednu z nejcennějších rostlin.
Výskyt
Tato rostlina původně pochází z oblasti Indie, dnes je rozšířena i v Pákistánu, Afghánistánu a Iráku, ale i v oblasti Středozemního moře a východní a jižní Afriky.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Pro léčebné účely se používají kořeny. Mezi hlavní obsahové látky patří především alkaloidy (tropin, pseudotropin, somniferin, withanin), dále pak fytosteroidy (withanolidy), glykosidy a volné aminokyseliny.
V rostlině obsažené withanolidy mají podobné účinky jako ženšen.
Využití podle moderní medicíny
V dnešní době není tato rostlina pro léčebné účely využívána.
Tradiční, lidové využití
Tradiční medicína považovala ašvagandhu za imunostimulant na oslabenou imunitu, adaptogen pro celkové posílení odolnosti organismu vůči psychickému (stres) i fyzickému zatížení, pro růst svalové hmoty (anabolika).
Užívání odvaru z kořenů bylo doporučováno při nespavosti, únavě, psychickém nebo fyzickém vyčerpání, horečce (antipyretikum), pro snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), při zánětlivých onemocněních (antiflogistikum) a při rekonvalescenci po těžkých nemocech. Mezi jeho další významné účinky patří účinek antibakteriální a antivirový. Pozitivně ovlivňovala také plodnost (neplodnost ženská, mužská) a byla používána i jako afrodiziakum (na zvýšení libida).
Zevně pomáhala na záněty očí (bolest očí, červené oči, ječné a vlčí zrno, zánět spojivek, zánět rohovky, zánět duhovky oka) a při hojení ran.
Tradiční ajurvédská medicína říká, že pravidelné užívání ašvagandhy omlazuje (proti stárnutí, Anti-Aging), upevňuje zdraví a sexuální sílu člověka.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.