459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Česnek, Allium sativum

Druhy

Lékařsky a farmaceuticky nejvíce využívanými druhy česneku jsou česnek setý neboli česnek kuchyňský (Allium sativum) a česnek medvědí (Allium ursinum), též ale i Pažitka.

Výskyt

Česnek je rozšířen téměř v celé Evropě, kromě velmi chladných oblastí na severu Skandinávie, a v Asii.

Česnek, Allium sativum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

česneku kuchyňského se využívají cibule (česnek jako potravina), které sbíráme v období jejich plné zralosti (tj. v červenci a srpnu). Pro farmaceutické účely se používají převážně čerstvé, ale mohou být také sušené. Dále je využívána buněčná šťáva.

Významnou obsahovou látkou je alliin, který se za přítomnosti enzymu a vzdušného kyslíku mění na allicin. Právě allicin je zodpovědný za antibakteriální účinky a za snižování vysokého krevního tlaku. Zároveň je součástí velmi aromatické česnekové silice.

Česnek dále obsahuje velké množství minerálních látek a vitaminů. Nepříjemný zápach způsobují sirné komplexy (hořčičné glykosidy).

Oproti tomu z česneku medvědího sbíráme v květnu a červnu kvetoucí nať. Cibule se sbírají později – v srpnu nebo září. Účinné obsahové látky jsou velmi podobné jako u česneku kuchyňského.

Využití podle moderní medicíny

Česnek kuchyňský antivirové, antimikrobiální, antifungální (proti plísním), dezinfekční, antikancerogenní účinky (podobně jako cibule). Působí i proti červům, prvokům, můžeme jej právem řadit mezi imunostimulancia (oslabená obranyschopnost).

Může být pomocí při onemocněních trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět slepého střeva). Zvyšuje také sekreci trávicích enzymů a tvorbu a vylučování žluči (cholagogum, choleretikum), čímž celkově zlepšuje trávení (stomachikum, karminativum). Používá se při průjmech, parazitárních onemocnění střev, meteorismu, kolikách.

Dále má široké spektrum účinků na kardiovaskulární systém. Snižuje vysoký krevní tlak (antihypertenzivum), snižuje koncentraci cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), snižuje hladinu krevního cukru (hypoglykemikum u cukrovky).
antitrombotický účinek, kterého se využívá při nadměrném srážení krve. Používá se při ateroskleróze, srdečních onemocněních (angina pectoris).

Obsahové látky česneku kuchyňského blahodárně působí i na dýchací systém při onemocněních horních cest dýchacích infekčního, bakteriálního i plísňového původu (bronchitida, chřipka, rýma, nachlazení, infekce) a při chronickém zánětu průdušek. Uvádí se, že česnek má díky svým antibakteriálním účinkům nemenší léčebný efekt než antibiotika. Je vhodný i při léčbě malárie, protože má podobné účinky jako chinin. Podobné účinky jsou zkoumány i u Chlorely.

Šťáva z česneku zevně pomáhá léčit hnisavé rány, plísně, záněty kůže a parodontózu.

Česnek medvědí účinkuje na trávicí trakt podobně jako česnek kuchyňský. Více byl (a je doposud) využíván v lidovém léčitelství.

Tradiční, lidové využití

Česnek kuchyňský se navíc používal při potížích spojených s klimakteriem, při nespavosti, pro zvýšení pocení (diaforetikum) a jako prevence proti rakovinnému bujení (především nádorech tlustého střeva a žaludku), plicní embolii.

Zmiňován byl vždy jeho přínos na sníženou imunitu, působí jako antioxidant na volné radikály.

Zevně se česneková šťáva přikládala ve formě obkladů na akné, kuří oka a pomáhala při revmatických bolestech a proti padání vlasů.

Česnek medvědí působí podobně jako česnek kuchyňský. Má dezinfekční (antimikrobiální) účinky, díky kterým se využíval na čištění žaludku a střev. Používal se při průjmu, zácpě, plynatosti (meteorismu) a proti škrkavkám a hlístům ve střevech. Dále při ateroskleróze, hypertenzi, zánětech cév, na celkové pročištění, detoxikaci.

Při závrati, pocitu úzkosti, nespavosti a pro podporu paměti a soustředění. Je vhodný i pro léčbu kašle, chřipky, zahlenění (umožňuje lepší vykašlávání – expektorans).

Zevně byl využíván na vyrážky, ekzémy, lišeje, špatně se hojící rány a také jako rubefaciens (k prokrvení kůže).

 

 

Lilek, Solanum
Řešetlák, Rhamnus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Choroš, Polyporus
Pajasan, Ailanthus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání doporučených dávek nemají oba druhy česneku žádné nežádoucí účinky. Při vyšších dávkách můžeme pozorovat nevolnost, průjmy, bolesti hlavy, zvýšenou krvácivost nebo alergie.
Zápach z úst se dá odstranit konzumací čerstvé petržele.
Jeho užívání se nedoporučuje pro těhotné a kojící ženy, při akutních zánětech žaludku, žaludečních a duodenálních vředech a při nízkém krevním tlaku (hypotenzi). Česnek snižuje účinek Warfarinu.

Nedoporučuje se kombinace s těmito bylinami: Brutnák, Jujuba, Lopater, Rdesno mnohokvěté.

Česnek, Allium sativum

Sdílení

Andělika, Archangelika
Čistec lesní, Stachys
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Myrta, Myrtus
Ožanka, Teucrium