Hořec, Gentiana
Druhy
Farmaceuticky a medicínsky využitelným druhem je hořec žlutý (Gentiana lutea). Tradiční čínská medicína se přiklání i k využití hořce čínského (Gentiana buergeri).
Výskyt
Hořce se ve velké míře vyskytují v Číně a Himalájích. Najdeme je i v České republice, kde patří na seznam chráněných rostlin.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Z hořce využíváme kořen s oddenky, který sbíráme od 4. roku života rostliny a vždy v období od října do listopadu. Hlavní účinnou látkou jsou hořčiny (amarogencin, gentiopikrin), glykosidy, žluté barvivo (gentizin), silice, třísloviny a zásobní polysacharid inulin.
Využití podle moderní medicíny
Díky vysokému obsahu hořkých látek je využíván jako amarum, stomachikum. Podporuje trávení tím, že v ústech zvyšuje tvorbu slin, v žaludku zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a trávicích enzymů, zrychluje pohyb celé trávicí soustavy (prokinetika) a zlepšuje chuť k jídlu při nechutenství. Je vhodný při nadýmání a na zlepšení činnosti jater (hepatoprotektivum) a žlučníku. Tento účinek lze posílit vhodnou kombinací s dalšími bylinami (puškvorcem, pelyňkem, řebříčkem, andělikou).
Tradiční, lidové využití
Dříve se hořec využíval ještě při zácpě, nevolnosti, překyselení žaludku, nestravitelnosti potravy, říhání, pálení žáhy, nepravidelné stolici a jako dezinfekce trávicího traktu (např. proti prvokům).
Dále se hořec užíval pro podporu tvorby červených krvinek (u anémie), na infekce močových cest, při zánětu spojivek, pro povzbuzení nervové soustavy (např. při hysterii nebo hypochondrii), při dně, anorexii, nebo horečce.
Glykosidy v terapeutických dávkách měli zlepšovat činnost srdce (kardiotonika) a povzbuzovat krevní oběh, a proto byl hořec doporučován při mdlobách, případně kolapsu.
Zevně se přikládal na ekzémy, kožní choroby, rány a na klouby postižené revmatoidní artritidou.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
V terapeutických dávkách nemá hořec žádné nežádoucí účinky. Při podání většího množství překrvuje a dráždí sliznici trávicí trubice, žaludku a střev a může vyvolávat zvracení.
Není vhodné ho užívat při žaludečních vředech, zánětech v trávicím systému, vysokém krevním tlaku a v těhotenství.