Sléz, Malva
Druhy
Pro své léčivé účinky jsou využívány tyto druhy: sléz lesní (Malva sylvestris), sléz maurský (Malva mauritania) a sléz přehlížený (Malva neglecta).
Výskyt
Slézy se vyskytují téměř po celém území Evropy.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru všech druhů slézu jsou květy a listy. Listy i květy sbíráme v období od června do srpna. Mezi hlavní obsahové látky patří sliz. Květy obsahují dále třísloviny a antokyanové barvivo malvin.
Využití podle moderní medicíny
Sléz lesní stejně jako sléz přehlížený se využívají díky jejich protizánětlivým (antiflogistickým) a svíravým (adstringentním) účinkům. Používají se při zánětech horních cest dýchacích (rýma, zánět hrtanu, mandlí, nosohltanu, vedlejších dutin nosních), při chřipce, nachlazení a při kašli, kdy usnadňují vykašlávání (expektorans).
Tradiční, lidové využití
Lidové léčitelství používalo sléz lesní při chrapotu, bolestech v krku, žaludečních a střevních katarech, nadýmání a zevně na vyrážky, kožní vředy a při hučení v uších.
Sléz přehlížený pomáhal navíc ještě při žaludečních vředech, zánětech celého trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět žaludku, žlučníku nebo slepého střeva), zánětu močového měchýře, močových cest, zánětu průdušek, zápalu plic, rozedmě plic a jejich zahlenění. Působil i jako mírné afrodiziakum. Zevně se přikládal na ekzémy (i atopické), bércové vředy, záněty kůže, otoky a působil proti lupům.
Sléz maurský má pozitivní vliv na trávicí a dýchací trakt, působí podobně jako sléz lesní i přehlížený.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
U slézu nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.