459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Sléz, Malva

Druhy

Pro své léčivé účinky jsou využívány tyto druhy: sléz lesní (Malva sylvestris), sléz maurský (Malva mauritania) a sléz přehlížený (Malva neglecta).

Výskyt

Slézy se vyskytují téměř po celém území Evropy.

Sléz, Malva

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru všech druhů slézu jsou květy a listy. Listy i květy sbíráme v období od června do srpna. Mezi hlavní obsahové látky patří sliz. Květy obsahují dále třísloviny a antokyanové barvivo malvin.

Využití podle moderní medicíny

Sléz lesní stejně jako sléz přehlížený se využívají díky jejich protizánětlivým (antiflogistickým) a svíravým (adstringentním) účinkům. Používají se při zánětech horních cest dýchacích (rýma, zánět hrtanu, mandlí, nosohltanu, vedlejších dutin nosních), při chřipce, nachlazení a při kašli, kdy usnadňují vykašlávání (expektorans).

Tradiční, lidové využití

Lidové léčitelství používalo sléz lesní při chrapotu, bolestech v krku, žaludečních a střevních katarech, nadýmání a zevně na vyrážky, kožní vředy a při hučení v uších.

Sléz přehlížený pomáhal navíc ještě při žaludečních vředech, zánětech celého trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět žaludku, žlučníku nebo slepého střeva), zánětu močového měchýře, močových cest, zánětu průdušek, zápalu plic, rozedmě plic a jejich zahlenění. Působil i jako mírné afrodiziakum. Zevně se přikládal na ekzémy (i atopické), bércové vředy, záněty kůže, otoky a působil proti lupům.

Sléz maurský má pozitivní vliv na trávicí a dýchací trakt, působí podobně jako sléz lesní i přehlížený.

 

 

Jitrocel, Plantago
Rulík, Atropa
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Cibule, Allium cepa
Štětka, Dipsacus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

U slézu nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Sléz, Malva

Sdílení

Akácie, Acacia
Tomel, Diospyros
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Jarva, Cnidium
Šalvěj, Salvia