Dvouzubec, Bidens
Druhy
Mezi druhy využívané pro své léčivé účinky patří dvouzubec chlupatý (Bidens pilosa) a dvouzubec trojdílný (Bidens tripartita). Často bývá považován za plevel.
Výskyt
Dvouzubec se hojně vyskytuje v oblasti mírného a subtropického pásu celého světa.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je nať, jejímiž hlavními účinnými látkami jsou flavonoidy a polyacetyleny.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou je využíván na podporu léčby při onemocnění jater (poruchy jater, hepatoprotektivum), slinivky nebo žlučníku. Většinou bývá součástí čistících či jaterních čajů.
Tradiční, lidové využití
Tradiční medicínou byl ceněn pro své močopudné (diuretické), žlučopudné (cholagogní), potopudné (diaforetické), protizánětlivé (antiflogistické) a svíravé (adstringentní) účinky, jichž se využívalo například při zástavě krvácení (hemostatikum).
Jeho použití bylo vhodné při léčbě horečky (antipyretikum), zimnice, nachlazení, chřipky, malárie, ledvinových kamenů, písku v ledvinách, zánětu močového měchýře, příp. slepého střeva a také v prevenci trombóz (antitrombotikum). Díky hepatoprotektivním účinkům se používal při léčbě hepatitidy.
Zevně se aplikoval na lupénku, akné, ekzémy (i atopické), kožní alergie, hemoroidy a při vypadávání vlasů. Rovněž působil i antirevmaticky.
Kromě léčebných účelů byl dříve také využíván pro získávání žlutého barviva.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.