Trsnatec, Grifola, Maitake
Druhy
Významným druhem díky svým léčivým účinkům je trstnatec lupenitý (Grifola frondosa), nazývaný také jako maitake, sírovec nebo choroš dubový.
Nejedná se však o léčivou rostlinu, ale o houbu, které lidové tradice přisuzují nejeden léčivý účinek.
Výskyt
Trstnatec roste především v mírném podnebném pásu celého světa. Najdeme ho na pařezech nebo bázi dubových kmenů.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Užívanou částí trstnatce je plodnice. Hlavními obsahovými látkami jsou beta-glukany, vitamin B2, B3 a D, minerální látky (draslík, vápník, hořčík) a aminokyseliny.
Kromě léčebných účelů je dnes využíván jako potravina.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicína zatím oficiálně trstnatec k léčbě nevyužívá.
Tradiční, lidové využití
Historie prokázala jeho efekt v boji proti nádorovým buňkám (rakovina kůže, jater a prostaty), a to díky stimulaci buněk imunitního systému (imunostimulans) nejen při snížené, oslabené imunitě.
Lidové léčitelství využívalo trstnatec díky jeho schopnosti snižovat hladinu cukrů (cukrovka; hypoglykemikum) i cholesterolu v krvi (hypolipidemikum) a díky jeho obsahu antioxidantů (působí proti volným radikálům).
Díky jeho protizánětlivým účinkům (antiflogistikum) pomáhal zvládat projevy zánětu - horečku, otoky a bolest. Byl doporučován také při virových (antivirotikum) a nádorových onemocněních (rakovina mozku, prsu, žaludku a tlustého střeva).
Dále pomáhal při nadváze (snižoval ukládání tuku), hemoroidech, vysokém krevním tlaku (antihypertenzivum), Crohnově chorobě, nadýmání, nechutenství, osteoporóze nebo celulitidě.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání trstnatce nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky.
Není doporučeno jej užívat v těhotenství a době kojení. Nepodávejte dětem do 3 let.