Chřest, Asparagus
Druhy
Pro své léčivé účinky je využíván chřest kočičínský (Asparagus cochinchinensis).
Výskyt
Původně pochází z oblasti východní a jihovýchodní Asie. V České republice se vyskytuje pouze jeden druh chřestu – chřest lékařský.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je kořen obsahující asparagin, flavonoidy (rutin, quercetin), inulin aj.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván.
Tradiční, lidové využití
Chřest je známou rostlinou tradiční čínské medicíny, kde se jeho blahodárných léčivých účinků využívalo při léčbě nachlazení, suchého i vlhkého kašle (antitusikum, expektorans), horečky (antipyretikum), příp. chřipky (antivirotikum), u které snižoval závažnost příznaků a zkracoval délku onemocnění. Díky obsahu flavonoidů (rutinu a quercetinu) působil jednak antioxidačně, jednak zpevňoval žilní stěnu (venofarmakum), což bylo ceněno při zánětech žil, hemoroidech nebo křečových žilách.
Pozitivně působil i na trávicí trakt, kde byl využíván zejména při zácpě (laxativum) a dále pak pro podporu tvorby slin, zlepšení trávení a snížení hladiny cholesterolu (hypolipidemikum).
Vhodný byl i při závratích, hučení v uších, tinnitu, bolestech kolen nebo zad a při zánětech ledvin.
Měl sedativní účinky, jichž se využívalo pro uklidnění organismu například při nespavosti, depresích (antidepresivum), nervozitě (anxiolytikum) či celkovém tělesném neklidu nebo psychické nepohodě.
Byl účinný při léčbě benigní hyperplazie prostaty či jejích nádorů (protirakovinná látka) a také při problémech s impotencí nebo neplodností u mužů.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při průjmech užívejte s opatrností, jinak žádné další nežádoucí účinky ani kontraindikace nejsou popisovány.