Čepelatka, Laminaria
Druhy
Pro své léčivé účinky jsou využívány tyto druhy čepelatek: čepelatka japonská (Laminaria japonica), čepelatka cukrová (Laminaria saccharina) a čepelatka prstnatá (Laminaria digitata). Čepelatky se řadí mezi hnědé vodní řasy.
Výskyt
Čepelatka se vyskytuje ve studených mořích v oblasti Ruska, Japonska, ale také Koreje a Číny.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Využívanou částí je stélka s obsahem alginátů, dusíkatých látek, vit. C, vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, kys. listové a minerálních látek (draslík, vápník, hořčík, železo, jód).
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využívána. Významná je však ve farmaceutickém průmyslu, kde se používá při výrobě tablet s řízeným uvolňováním léčivé látky, případně v průmyslu kosmetickém jako součást nemastných pleťových krémů.
Tradiční, lidové využití
Tradiční medicína doporučovala použití čepelatky k léčbě onemocnění štítné žlázy (zvýšená funkce, rakovina). Byla vhodná pro snížení vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), hladiny cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), při ateroskleróze, pro snížení krevní srážlivosti (antitrombotikum), otocích (diuretikum, např. nohou), zánětech lymfatických uzlin, bronchitidě, tuberkulóze (antituberkulotikum) a při zánětu, ztučnění, cirhóze jater (poruchy jater).
Pomáhala při zácpě (laxativum), případně při snižování tělesné hmotnosti (obezita).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte při průjmu, nechutenství a v těhotenství.