459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Rulík, Atropa

Druhy

Velmi významným druhem je rulík zlomocný (Atropa bella-donna). Má mnoho lidových názvů, např. bláznivá třešeň, vrahova bobule, jablíčka lásky a další.

Výskyt

Rulík zlomocný se vyskytuje téměř po celé Evropě a dále v některých oblastech Afriky.

Rulík, Atropa

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou nejčastěji listy. Mohou to být ale i kořeny nebo nať. Listy sbíráme od července do září, kořeny se vykopávají v říjnu. Hlavními obsahovými látkami jsou jedovaté alkaloidy (hyoscyamin, atropin, skopolamin).

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína využívá rulík kvůli jeho vysoké toxicitě jen s velkou opatrností. Atropin se používá při výrobě očních kapek. Dlouhodobě totiž rozšiřuje zornici, čehož se využívá při některých vyšetřeních očí. Kapky jsou vhodné při zánětech očního bělma, duhovky nebo rohovky, po operacích duhovky nebo při zraněních očí. Na trávicí trakt má rulík spasmolytické účinky, tj. uvolňuje křeče.

Tradiční, lidové využití

Dříve se využíval také při astmatu, revmatismu, migréně, kinetózách (nevolnosti z pohybu), Parkinsonově chorobě, maniodepresivní psychóze, hysterii a deliriu. Používal se také ke snížení pocení.

 

 

Kafrovník, Camphora
Černucha, Nigella, Černý kmín
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Dendrobium
Dřišťál, Berberis

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Rulík zlomocný je prudce jedovatá rostlina! Užívejte jen pod dohledem lékaře, nikdy ne při samoléčení! Předávkování vede často k úmrtí.

Užívání rulíku (samozřejmě ve správných dávkách pod lékařským dohledem) nemá ve většině případů žádné nežádoucí účinky. U některých lidí se může ale vyskytnout zánět spojivek nebo očního víčka, kopřivka, sucho v ústech, chrapot, zčervenání pokožky atd.

Užívání rulíku je nevhodné v těhotenství, při nedostatku dechu, zeleném zákalu, otoku plic, arytmie a při poruchách jater (cirhóza jater, zánět jater).

Rulík, Atropa

Sdílení

Galgán, Alpinia
Chytrá houba, Pythium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Pinelie, Pinellia
Lnice, Linaria