Morinda, Rojok
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je morinda lékařská (Morinda officinalis), v češtině někdy známá také pod názvem rojok citroníkolistý a lidově nazývaná především jako "indická moruše" nebo "noni".
Výskyt
Původně pochází z oblasti Malajsie a Austrálie, dnes se často vyskytuje i v Číně nebo Indii.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je kořen, který má pikantní nasládlou chuť. Mezi jeho hlavní účinné látky patří sacharidy, steroidní látky, flavonoidy, kardioglykosidy a také minerální látky (sodík, draslík, vápník, hořčík, železo, zinek, selen a mangan) a vyšší obsah vit. C.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využívána, zatím nebyly potvrzené žádné léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Lidově se využívala pro své imunostimulační, antioxidační a tonizační vlastnosti, podporovala psychickou i fyzickou kondici člověka, oslabenou imunitu, pomáhala při stresu, únavě, podrážděnosti, depresích (antidepresivum) nebo nespavosti (sedativum).
Dále snižovala hladinu cukru (antidiabetikum) a cholesterolu v krvi (hypolipidemikum) a také vysoký krevní tlak (antihypertenzivum). Díky tomu byla vhodná v prevenci vzniku aterosklerózy nebo infarktu myokardu, cévní mozkové příhody.
Doporučována byla při impotenci, neplodnosti mužů i žen, erektilní dysfunkci, pro zvýšení libida a při poruchách menstruace či inkontinenci.
Zevně se ve formě mastí nebo krémů aplikovala na akné, odřeniny, pohmožděniny, záněty kůže (antiflogistikum), ekzémy, podporovala hojení ran a vykazovala mírný antirevmatický účinek při bolestech kloubů.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky. Neužívejte při onemocnění ledvin, jater.