459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Ostružiník, maliník, Rubus

Druhy

Rod ostružiník zahrnuje dva velmi známé a často využívané druhy. První, známý spíše jen pod názvem ostružina, je ostružiník křovitý (Rubus fruticosus) a druhý, známý jako malina, je ostružiník maliník (Rubus idaeus).

Výskyt

Oba druhy jsou hojně rozšířeny v České republice, stejně jako v dalších oblastech mírného pásu severní polokoule.

Ostružiník, maliník, Rubus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou jsou z velké části listy sbírané v květnu a červnu. V období od srpna do října je možné také sbírat zralé plody. Listy obsahují vysoké množství tříslovin, organické kyseliny, flavonoidy, barviva a vit. C. Plody jsou zase bohaté na antokyanová barviva, sliz, pektin a sacharidy.

Využití podle moderní medicíny

Ostružník ani maliník nemá oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.

Tradiční, lidové využití

Ostružiník křovitý má díky vysokému obsahu tříslovin svíravé účinky (adstringens), kterých se využívalo při zánětech žaludku, střev (Crohnova choroba, divertikulitida, či ulcerózní kolitida), při průjmu (antidiaroikum). Flavonoidy obsažené v listech dávaly ostružiníku účinek močopudný (diuretikum), kterého se využívalo při zánětech močového měchýře, močových cest a ledvin, při poruchách ledvin. List se dále používal pro podporu látkové výměny, například při revmatismu a také při nachlazení a zánětu vedlejších dutin nosních, rýmě.

Zevně je vhodný na omývání vyrážky, zánětů kůže a jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní (afty, zánět dásní a parodontóza), hrtanu.

maliníku byly využívány jeho plody a šťáva pro přípravu sirupů proti horečkám (antipyretikum), zánětlivým onemocněním jako je bronchitida, při ateroskleróze a pro zlepšení zdravotního stavu kuřáků a alkoholiků. Listy mají potopudný účinek (diaforetikum), čímž byly vhodné při angíně, chřipce apod.

Lidové léčitelství ostružiníku křovitému přisuzovalo tyto vlastnosti: dezinficiens trávicího traktu a močových cest, hemostatikum pro zástavu vnějšího i vnitřního krvácení, hypoglykemikum při vysoké hladině cukru v krvi (diabetes mellitus), čištění krve (detoxikační látky), antitusikum proti kašli a kloktadlo při angíně.

Lidové léčitelství využívá odvar z listu maliníku jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní, při vykašlávání krve, bolestech hlavy, zánětu spojivek, silné menstruaci, překyselení žaludku, na podporu trávení (stomachika) a zevně na kožní problémy (stejné jako výše zmíněné u ostružiny).

Oba druhy ostružiníku byly ale častěji používány jako součást čajových směsí, nikoli samostatně.

 

 

Pazvonek, Dangšen
Jasmínovník, Trachelospermum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Segesbeskie, Siegesbeckia
Ženšen, Panax

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

U ostružiníků nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Ostružiník, maliník, Rubus

Sdílení

Vanilka, Vanilla
Jírovec, Kaštan, Aesculus
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Santál, Santalum
Krvavec, Sanguisorba