459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Růže, Šípek, Rosa

Druhy

Velmi známým a významným druhem v medicíně i farmacii je růže šípková (Rosa canina), lidově známá spíše pod názvem šípek.

Výskyt

Růže šípková se vyskytuje téměř v celé Evropě (kromě nejchladnějších oblastí na severu).

Růže, Šípek, Rosa

Využití, indikace

Kromě lékařského využití jsou šípkové plody vhodné i k přípravě marmelády, přesnídávek, domácích vín nebo likérů. Květy jsou zase výborné jako korigens vůně.

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou jsou plody růže šípkové, šípky, sbírané v období od září do října. Typický je pro ně obsah vitaminu C, vitamin A, karotenoidy, flavonoidy, třísloviny a oranžová silice.

Využití podle moderní medicíny

Růže šípková se dnes využívá převážně ve formě čaje v obdobích s vyšším výskytem chřipek a nachlazení. Celkově posiluje organismus (tonikum) a jeho obranyschopnost (imunostimulans) díky obsahu vitaminu C. Má také močopudné (diuretické) a potopudné (diaforetické) účinky.

Tradiční, lidové využití

Dříve byly šípkové plody využívány pro léčbu žaludečních vředů, pro zvýšení vylučování žluče (cholagogum) při žlučníkových kamenech, při problémech se zažíváním nebo průjmech (působily jako mírné adstringens, tj. látka se svíravými účinky). Při dlouhodobém užívání šípek snižoval hladinu cholesterolu v krvi a byl tedy vhodný v prevenci aterosklerózy, pro zpevnění cév nebo zástavu krvácení (hemostatikum) při zvýšené krvácivosti.

Pro svůj diuretický účinek byl vhodný při močových kamenech, krvácení z dělohy, kapavce a při zánětech ledvin a močového měchýře, močových cest.

Šípek se často používal při jarní únavě, dně, revmatismu, cukrovce (snižoval hladinu cukrů v krvi), černém kašli a plicních katarech (zánětech nosohltanu, hrtanu, průdušek, vedlejších dutin nosních, rýmě).

Zevně se přikládal na popáleniny a ekzémy a jako kloktadlo pomáhal díky svým antibakteriálním účinkům při zánětech ústní dutiny (např. afty, zánět dásní) a mandlí.

 

 

Blín, Hyoscyamus
Pcháč, Cirsium
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Stužkovec, Desmodium
Vřes, Calluna

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Užívání růže šípkové nemá žádné nežádoucí účinky. Je vhodná i pro dlouhodobé používání.

Není ale vhodná při močových kamenech a pro osoby se zvýšenou srážlivostí krve.

Růže, Šípek, Rosa

Sdílení

Vratič, Tanacetum
Harpagofyt, Harpagophytum
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Akantopanax, Acanthopanax
Routa, Ruta