459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kakost, Geranium

Druhy

V dnešní době je hlavním medicínsky využívaným druhem kakost smrdutý (Geranium robertianum), dříve to byl ještě kakost luční (Geranium pratense). Kakost smrdutý své jméno dostal podle nepříjemného zápachu, který se uvolní po rozemnutí listů mezi prsty.

Výskyt

Kakost se hojně vyskytuje v různých koutech světa. Najdeme ho v téměř celé Evropě, Číně, Japonsku, Severní Africe, části Severní Ameriky a také i na Kanárských ostrovech.

Kakost, Geranium

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou je kvetoucí nať sbíraná v období od května do června. Hlavní obsahovou látkou je hořčina geraniin, dále pak třísloviny a silice.

Využití podle moderní medicíny

Kakost není v současnosti moderní medicínou využíván.

Tradiční, lidové využití

Díky obsahu tříslovin byl této bylině přisuzován svíravý (adstringentní) a protizánětlivý (antiflogistický) účinek, čehož se využívalo při zánětech dásní, dutiny ústní, jícnu nebo žaludku, při průjmech a zevně na hnisavé (špatně se hojící) rány na kůži. Případně jako diuretikum (močopudná látka) při močových kamenech.

Tradičně byl kakost využíván při bolestech jater (porucha funkce, zánět, ztukovatění, tvrdnutí jater), zánětu střev nebo ledvin, při nálezu krve v moči (hematurie), vykašlávání krve, zevním i vnitřním krvácení (hemostatikum), při zástavě krvácení z nosu a na syfilis.

Ve formě obkladů pomáhal při zánětu středního ucha, zánětu zubů, bolesti v kříži, dně a revmatoidní artritidě. Přikládal se na hemoroidy, otoky a ekzémy. Ve formě čaje se užíval při léčbě neplodnosti u mužů i žen.

 

 

Blín, Hyoscyamus
Vítod, Polygala
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Ochmet, Taxillus
Kolovník, Kola, Cola

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Neužívejte v těhotenství a době kojení! Nevhodné je užívání při zvýšené srážlivosti krve.

Pozor také při sběru kakostu – kvůli jeho nepříjemnému zápachu může u citlivých osob vyvolávat zvracení, případně také záněty kůže.

Užívání kakostu nemá žádné prokázané vedlejší účinky.

Kakost, Geranium

Sdílení

Smldník, Peucedanum
Cedrát, Citrus medica
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Bambus, Bambusa
Chytrá houba, Pythium