459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Konopí, Cannabis

Druhy

Hlavním druhem používaným pro své léčivé účinky je konopí seté (Cannabis sativa), případně to může být i konopí indické (Cannabis indica), které je někdy považováno za poddruh konopí setého.

Výskyt

Původně konopí pochází z mírného pásma Asie, dnes je ale rozšířeno po celém světě.

Konopí, Cannabis

Využití, indikace

Konopí je zneužíváno díky jeho euforizujícím účinkům na psychiku (psychostimulancia, psychofarmaka, afrodiziaka) a patří mezi návykové látky (vzniká psychická závislost).

Pěstování, přechovávání i užívání konopí je v České republice nelegální!

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou kvetoucí vrcholky samičí rostliny, případně pryskyřice nebo plod. Mezi hlavní biologicky aktivní látky obsažené v konopí patří kanabinoidy (THC, kanabidiol).

Využití podle moderní medicíny

Odborné studie postupně ukazují, že konopí má pozitivní účinek na řadu onemocnění. Postupně jsou a jistě i do budoucna budou zaváděny doporučení pro jednotlivé choroby.

Tradiční, lidové využití

Pomáhalo při nevolnosti, zvracení, Parkinsonově chorobě (antiparkinsonikum), Alzheimerově chorobě, zeleném zákalu, roztroušené skleróze, Touretteho syndromu (tiková nemoc), astmatu, migréně, epilepsii, Crohnově chorobě, cukrovce, hypertenzi, obezitě, AIDS, zvyšovalo nízký krevní tlak, rozšiřovalo cévy (vazodilatans).

Uváděn je i jeho vliv na vyrovnání imunitního systému (imunostimulans, imunosupresivum), též jako antiemetikum (přípravek proti nevolnosti a zvracení) pro pacienty podstupující chemoterapii při léčbě rakoviny.

Ve formě mastí pomáhalo rychlejšímu hojení ran, na akné, drobné oděrky, kožní záněty, atopický ekzém, kožní vředy, opary, kožní infekce, plísně, lupénku, suchou, bolestivou kůži, padání vlasů.

Bylo používáno jako projímadlo (laxativum), sedativum, hypnotikum, narkotikum, analgetikum (proti bolesti), myorelaxans (k uvolnění napětí kosterní svaloviny), spasmolytikum (k uvolnění křečí hladké svaloviny), antiflogistikum (proti zánětu), anxiolytikum (proti úzkosti), antivirotikum a antimikrobiální látka.

Byl mu připisován i účinek při zánětu močového měchýře a močových cest, depresi, revmatických bolestech, artróze, dně, bronchitidě, chrapotu, kašli.

 

 

Listnatec, Ruscus
Jalovec, Juniperus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Konopice, Galeopsis
Pohanka, Fagopyrum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nebezpečné je užití v těhotenství a době kojení, při onemocnění srdce, poruchách tvorby spermií, leukémii a při souběžném užívání některých druhů léků (antidepresiva, antiepileptika, antikonvulziva, antipsychotika, neuroleptika, anxiolytika, sedativa a hypnotika, benzodiazepiny, barbituráty, léky pro odvykání závislosti na alkoholu, léky na podporu potence), před řízením motorových vozidel!

Pěstování, přechovávání i užívání konopí je v České republice nelegální!

Konopí, Cannabis

Sdílení

Čistec lesní, Stachys
Rulík, Atropa
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Panela, Rapadura
Korkovník, Phellodendron