459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Puškvorec, Acorus

Druhy

Nejvýznamnějším druhem z hlediska využití jeho léčivých účinků je puškvorec obecný (Acorus calamus). Využívány jsou zejména odrůdy s velmi nízkým nebo žádným obsahem beta-asaronu.

Výskyt

Puškvorec původně pochází z oblasti tropické Asie, dnes se však vyskytuje i téměř po celé Evropě.

Puškvorec, Acorus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Využívanou částí je oddenek, který obsahuje silice (kamfen, cymen, terpineol, akorenon, …), hořčiny (acorin) a fenylpropanové deriváty (beta-asaron). Sbírá se na podzim.

Využití podle moderní medicíny

Puškvorec podporuje trávení (amarum) a zvyšuje chuť k jídlu při nechutenství, zvyšuje prokrvení sliznice žaludku a střev a uvolňuje jejich křeče (spasmolytikum), dále má účinky karminativní, jichž se využívá při plynatosti.

Tradiční, lidové využití

Byl volbou při žaludečních a střevních kolikách, žaludečních vředech, gastritidě, hepatitidě, anorexii, žlučových kamenech a při akutních i chronických zánětech trávicího traktu (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida). Zvyšoval vylučování žluče (cholagogum).

Dále měl hypoglykemický (snižoval hladinu cukrů v krvi), hypolipidemický (snižoval obsah cholesterolu), antiepileptický (pro léčbu epilepsie) a mírný diuretický (močopudný) účinek, kterého se využívalo při močových kamenech a zánětech ledvin, močového měchýře a močových cest. Puškvorec se používal i při poruchách menstruace, nedostatečné funkci vaječníků a v klimakteriu.

Přidával se do mastí na bolesti kloubů při revmatismu (působí totiž jako mírné analgetikum) a také do koupelí, především díky jeho derivačnímu (prokrvení kůže) a celkově tonizujícímu (pro posílení organismu) účinku. Byl vhodný také ke kloktání při angínách, zánětech v dutině ústní, aftech nebo při parodontóze.

Tradičně byl puškvorec používán především pro léčbu širokého spektra poruch trávicího traktu. Dále pak pro snížení krevního tlaku při hypertenzi (antihypertenzivum), pro podporu krvetvorby (u anémie, leukémie), při arytmii (antiarytmikum), tachykardii a při krvácení (hemostatikum).

Byl mu přisuzován i afrodiziakální účinek, jehož se využívalo u mužů při impotenci.

Látka beta-asaron má mírné sedativní účinky. Díky uklidňujícímu účinku na nervovou soustavu byl vhodný při neurózách, bolestech hlavy, nespavosti, neklidu a podrážděnosti.

Dříve se využívalo i jeho expektoračního účinku pro lepší vykašlávání, dále při astmatu a rakovině plic. Byl podáván při alergiích, dně, řídnutí kostí, proti zánětům (antiflogistikum) a jako potopudný prostředek (diaforetikum).

Zevně se natíral na pokožku při vyrážkách, na regeneraci pokožky, proti vypadávání vlasů, plísním, na omrzliny, při bolestech zubů a na špatně se hojící rány.

 

 

Chlupatka, Lasiosphaeria
Drynarie, Drynaria
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Anýz, Bedrník, Pimpinella
Srdečník, Buřina, Leonurus

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání běžných terapeutických dávek je puškvorec bezpečnou rostlinou bez nežádoucích účinků.

Neužívejte ale vyšší dávky než doporučené, protože beta-asaron byl prokázán jako kancerogenní (rakovinotvorná) látka. Neužívejte dlouhodobě, max. po dobu 6 týdnů.

Užívání puškvorce je kontraindikováno většími průjmy.

Nedoporučuje se kombinace s Děhelem, Jasmínovníkem.

Puškvorec, Acorus

Sdílení

Trnka, Slivoň, Prunus
Sangre de Drago
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Ochmet, Taxillus
Stemona