459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Heřmánek, Matricaria

Druhy

Heřmánek lékařský (Matricaria recutita) je nejčastěji medicínsky a farmaceuticky využívaným druhem. Kromě toho je možné použít i heřmánek terčovitý (Matricaria discoidea).

Výskyt

Heřmánek je rozšířený po celé Evropě, Asii, Severní Americe i Austrálii.

Heřmánek, Matricaria

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Krátce po rozkvětu, tj. v období od května do srpna, se sbírají celé květní úbory asi s 2cm stopkou, jejichž hlavní účinnou látkou je modrá silice s vysokým obsahem chamazulenu, dále pak kumariny a flavonoidy.

Využití podle moderní medicíny

Hlavní léčebný účinek má heřmánek na trávicí trakt. Působí jako spasmolytikum (uvolňuje křeče hladkého svalstva) a pomáhá při nechutenství, poruchách trávení, nadýmání, žaludečních vředech (karminativa).

Též je vhodný i při celkové únavě, nespavosti, pro léčbu kašle, bronchitidy, horečky, nachlazení nebo při alergické rýmě.

Zevně se využívá jeho protizánětlivých vlastností (antiflogistikum) – přikládá se na podrážděnou pokožku nebo sliznici dutiny ústní, afty, mokvající ekzémy, při zánětu dásní, hemoroidech, bércových vředech a na špatně se hojící rány (epitelizancia a granulancia).

Tradiční, lidové využití

Dříve se heřmánkový čaj hojně využíval u dětí při nejrůznějších potížích – při bolestech břicha, průjmech, nadýmání kojenců, křečích a celkově pro zklidnění žaludku, dále pak při horečce – jelikož bylo popisováno jeho potopudné působení (diaforetikum). U žen pomáhal při poruchách menstruace a děložních křečích, u mužů zase při zánětu nadvarlat.

Dále se využívalo jeho sedativních (tlumících bolest) a analgetických (proti bolesti) účinků při bolestech hlavy a pro léčbu úzkosti, či jako detoxikační látka.

Zevně se navíc kromě výše zmíněných problémů používal na popáleniny, na zklidnění bolesti při revmatoidní artritidě, k výplachům očí při zánětu spojivek, při otocích (např. nohou), jako kloktadlo při angíně, bolestech zubů a zánětech v dutině ústní a také k zesvětlení a posílení vlasů (např. u padání vlasů), na řitní trhliny, svědění konečníku. Byl mu vždy přisuzován účinek antimykotický a antibakteriální. Na oční problémy se k němu přidávala Lnice, Světlík.

 

 

Čepelatka, Laminaria
Bahnička, Eleocharis
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Svízel, Galium
Lindera kulčibolistá

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při běžných terapeutických dávkách nemá heřmánek lékařský žádné nežádoucí účinky.

Pozor na předávkování a dlouhodobé podávání! To může způsobit nevolnost až zvracení, zánět spojivek a neklid (nervozitu). U citlivých jedinců je možný výskyt alergické reakce.

Nedoporučuje se užívat při současném podávání léků proti srážlivosti krve (antitrombotika) a opatrnost v těhotenství.

Heřmánek, Matricaria

Sdílení

Senna, Cassia
Sedmikráska, Bellis
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Lýkovec, Daphne
Trsnatec, Grifola, Maitake