459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Heřmánek, Matricaria

Druhy

Heřmánek lékařský (Matricaria recutita) je nejčastěji medicínsky a farmaceuticky využívaným druhem. Kromě toho je možné použít i heřmánek terčovitý (Matricaria discoidea).

Výskyt

Heřmánek je rozšířený po celé Evropě, Asii, Severní Americe i Austrálii.

Heřmánek, Matricaria

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Krátce po rozkvětu, tj. v období od května do srpna, se sbírají celé květní úbory asi s 2cm stopkou, jejichž hlavní účinnou látkou je modrá silice s vysokým obsahem chamazulenu, dále pak kumariny a flavonoidy.

Využití podle moderní medicíny

Hlavní léčebný účinek má heřmánek na trávicí trakt. Působí jako spasmolytikum (uvolňuje křeče hladkého svalstva) a pomáhá při nechutenství, poruchách trávení, nadýmání, žaludečních vředech (karminativa).

Též je vhodný i při celkové únavě, nespavosti, pro léčbu kašle, bronchitidy, horečky, nachlazení nebo při alergické rýmě.

Zevně se využívá jeho protizánětlivých vlastností (antiflogistikum) – přikládá se na podrážděnou pokožku nebo sliznici dutiny ústní, afty, mokvající ekzémy, při zánětu dásní, hemoroidech, bércových vředech a na špatně se hojící rány (epitelizancia a granulancia).

Tradiční, lidové využití

Dříve se heřmánkový čaj hojně využíval u dětí při nejrůznějších potížích – při bolestech břicha, průjmech, nadýmání kojenců, křečích a celkově pro zklidnění žaludku, dále pak při horečce – jelikož bylo popisováno jeho potopudné působení (diaforetikum). U žen pomáhal při poruchách menstruace a děložních křečích, u mužů zase při zánětu nadvarlat.

Dále se využívalo jeho sedativních (tlumících bolest) a analgetických (proti bolesti) účinků při bolestech hlavy a pro léčbu úzkosti, či jako detoxikační látka.

Zevně se navíc kromě výše zmíněných problémů používal na popáleniny, na zklidnění bolesti při revmatoidní artritidě, k výplachům očí při zánětu spojivek, při otocích (např. nohou), jako kloktadlo při angíně, bolestech zubů a zánětech v dutině ústní a také k zesvětlení a posílení vlasů (např. u padání vlasů), na řitní trhliny, svědění konečníku. Byl mu vždy přisuzován účinek antimykotický a antibakteriální. Na oční problémy se k němu přidávala Lnice, Světlík.

 

 

Maiz Morado, Kukuřice
Pýr, Elytrigia
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Bříza, Betula
Lapacho, Tabebuia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při běžných terapeutických dávkách nemá heřmánek lékařský žádné nežádoucí účinky.

Pozor na předávkování a dlouhodobé podávání! To může způsobit nevolnost až zvracení, zánět spojivek a neklid (nervozitu). U citlivých jedinců je možný výskyt alergické reakce.

Nedoporučuje se užívat při současném podávání léků proti srážlivosti krve (antitrombotika) a opatrnost v těhotenství.

Heřmánek, Matricaria

Sdílení

Černohlávek, Prunella
Jmelí, Viscum
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Vlaštovičník, Chelidonium
Jitrocel, Plantago