459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Divizna, Verbascum

Druhy

Moderní medicína oficiálně potvrdila léčivé účinky u těchto druhů: divizna malokvětá (Verbascum thapsus), divizna velkokvětá (Verbascum densiflorum) a divizna sápovitá (Verbascum phlomoides).

Výskyt

Divizny jsou rozšířeny po celém světě, kromě příliš chladných oblastí. Převážně je však najdeme v mírných podnebných pásech.

Divizna, Verbascum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

V období od června do září se sbírají žluté květy. Při sběru velmi dbáme na to, aby se květy nepomačkaly a nezapařily, jinak by se staly bezcennými. Sbírat se dají i listy (v období květu), případně kořen.
Květy obsahují velmi hodnotné saponiny, třísloviny, hořčiny a žlutá barviva (flavonové glykosidy), a mnoho dalších látek. V listech najdeme hlavně saponiny, slizy, hořčiny a silice.

Využití podle moderní medicíny

Divizna se díky obsahu slizu využívá při zánětech jícnu, žaludku a střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět slepého střeva). Třísloviny díky svíravým (adstringentním) účinkům zase napomáhají při léčbě průjmu.

Saponiny, sliz a flavonoidy působí také na dýchací soustavu člověka. Zvyšují sekreci hlenů v horních cestách dýchacích, čímž usnadňují vykašlávání (expektorans) a zároveň působí protizánětlivě. Divizna se používá při nachlazení, u suchého, dráždivého kašle.

Divizna se obvykle nepoužívá sama jako taková, ale v čajových směsích s dalšími bylinami, jako je anýz, fenykl, máta, tymián, podběl, jitrocel a mnoho dalších. Je také součástí průmyslově vyráběných léčivých přípravků.

Tradiční, lidové využití

Dříve se květ smíchaný s listem používal jako mírné projímadlo. Diviznou se léčily i potíže se slezinou a se srdcem. Dále se používala jako silné diuretikum (močopudná látka), při revmatismu a dně, pro regulaci menstruačního cyklu, při zánětech průdušek, astmatu, pro podporu pocení (diaforetikum) a při bolestech. Kořen byl využíván proti křečím, pomáhal při pohmožděninách, modřinách a bolestech zubů.

Zevně se divizna ve formě obkladů přikládala na vyrážky, bércové vředy, ušní furunkly (hnisavé záněty), popáleniny, vředy, otoky, hemoroidy, na vlasovou pokožku pro lepší růst vlasů (padání vlasů), na pokožku při bodnutí hmyzem, případně se přikládala na ucho pro léčbu zánětu středního ucha.

 

 

Rusohlav, Carpesium
Protěž, Gnaphalium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Kostival, Symphytum
Vrbina, Lysimachia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Divizna by se neměla užívat dlouhodobě, ale jinak nemá žádné potvrzené nežádoucí účinky.

Divizna, Verbascum

Sdílení

Bér, Setaria
Stelera, Stellera
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Orličín, Aquilaria
Náprstník, Digitalis