Kontryhel, Alchemilla
Druhy
Farmaceuticky i medicínsky využívaným druhem je kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris).
Výskyt
Kontryhel se vyskytuje po celé Evropě i Asii a v Severní Americe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Léčivou surovinou je nať sbíraná na začátku kvetení, tj. květen až červen. Hlavní účinnou látkou jsou třísloviny, dále pak flavonoidy a hořčiny.
Využití podle moderní medicíny
Díky vysokému obsahu tříslovin má silný stahující účinek (adstringens), kterého se využívá zejména při léčbě průjmů. Dále má i účinek antiseptický. Má také mírný spasmolytický účinek, tj. k uvolnění křečí hladkého svalstva trávicí soustavy. Hořčiny zvyšují vylučování žaludeční šťávy, čímž podporují trávení (stomachikum).
Je to močopudná látka (diuretikum).
Popisován je i účinek při chorobách ženského pohlavního ústrojí (poruchy menstruace, menopauza, výtok, zánět pochvy, zánět dělohy, neplodnost).
Tradiční, lidové využití
Užíván byl při žaludečních (zánět, vřed), střevních (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník, zánět slepého střeva) potížích.
Dříve se kontryhel využíval při úplavici, křečích žaludku, chudokrevnosti, pro posílení srdce (kardiotonikum), zástavu krvácení (např. z nosu, dásní) tedy jako hemostatikum, při tříselné kýle, dále jako mírné sedativum.
Používal se i při epilepsii a roztroušené skleróze, cukrovce, v prevenci obezity, při horečkách a pro zvýšení obranyschopnosti organismu.
Zevně byl vhodný proti svědění kůže, na ekzémy, vředy. Třísloviny urychlují hojení ran, kožních zánětů, kožních vředů, bércových vředů.
Oční záněty (pálení, štípání, bolest očí, zánět spojivek) a hemoroidy. Ke kloktání při zánětech horních cest dýchacích (rýma, zánět nosohltan, vedlejších dutin nosních).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Užívání kontryhelu nemá žádné potvrzené nežádoucí účinky ani kontraindikace. Je vhodný i pro dlouhodobé podávání.
Neužívejte v těhotenství – má uterotonické (porod, potrat stimulující) účinky.