459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Devětsil, Petasites

Druhy

Pro své léčivé účinky využíváme devětsil lékařský (Petasites hybridus).

Výskyt

Devětsil se hojně vyskytuje v České republice. Rozšířen je ale celkově v Evropě i v Asii, zejména v podhorských až horských oblastech.

Devětsil, Petasites

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Od února do května je vhodná doba na sběr květu, v květnu sbíráme list a můžeme vykopávat i oddenek (v době než začne rostlina kvést). Hlavními obsahovými látkami devětsilu jsou silice, hořčiny (petasitin), terpeny (petasin), pryskyřice, minerální látky, slizy a třísloviny.

Využití podle moderní medicíny

Díky obsaženému petasinu má devětsil poměrně silné spasmolytické (protikřečové) účinky (silnější než má papaverin v máku). Podporuje pocení (diaforetikum), ve střevech působí anthelminticky (proti parazitům), v močové trubici diureticky (močopudně) a používá se při bolestivé menstruaci a při úpravě menstruačního cyklu.

Tradiční, lidové využití

List se dříve užíval proti zácpě (laxativum), při poruchách žlučníku, horečce, hemoroidech a revmatismu. Oddenek byl podáván při epilepsii a dně. Díky spasmolytickému působení byl užíván při kašli, astmatu, chrapotu a nachlazení. Dále byl devětsil doporučován při celkové úpravě látkové výměny (metabolismu). Též byla devětsilu přisuzována protinádorová aktivita.

Zevně se čerstvé listy přikládaly na otoky, vyrážky, vymknuté klouby, zanícené žíly, odřeniny, modřiny a vředy.

 

 

Jinan, Ginkgo
Lnice, Linaria
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Ploštičník, Cimicifuga
Lygodium, Hadí jazyk

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

U některých lidí může devětsil vyvolávat nevolnost, a to kvůli jeho velmi nepříjemnému zápachu. Jinak devětsil nemá žádné nežádoucí účinky. Neměl by však být užíván dlouhodobě (max. 6 týdnů v roce a v malých dávkách), protože obsahuje malé množství alkaloidů s hepatotoxickým (poškozujícím játra) a karcinogenním (rakovinotvorným) účinkem. Rozhodně by neměl být užíván v těhotenství a při kojení.

Devětsil, Petasites

Sdílení

Křen, Armoracia
Svidina, Periploca
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Bytel, Kochia
Morušovník, Morus