459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Mochna, Potentilla

Druhy

Mezi farmaceuticky významné druhy patří mochna nátržník (Potentilla erecta) a mochna husí (Potentilla anserina).

Výskyt

Mochna nátržník se, stejně jako mochna husí, vyskytuje převážně na celém území Evropy a také v ostatních částech světa, pouze ale v mírném podnebném pásu.

Mochna, Potentilla

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru u mochny nátržníku je oddenek, který vykopáváme buď na jaře před rozvinutím listů (období od března do dubna) nebo pak na podzim (v říjnu). Mezi hlavní biologicky aktivní látky obsažené v oddenku patří tormentilové třísloviny a glykosid tormentilin.

Z mochny husí byla využívána nať, v menším měřítku také oddenek. Nať sbíráme v době kvetení, tj. od května do srpna. Nať obsahuje velké množství tříslovin, cholin, hořčiny a flavonoidy.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína využívá pro léčbu pouze mochnu nátržník, která má svíravé (adstringentní) a protizánětlivé (antiflogistické) účinky.

Používá se při léčbě průjmů (antidiaroikum), zánětu žaludku (zánět, vřed), střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník) a nechutenství.
Díky vysokému obsahu tříslovin má také účinek antivirový a antibakteriální a snižuje kazivost zubů.

Zevně lze mochnu užít jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní (zánět dásní, parodontóza, afty), při zánětech kůže nebo mokvavých ekzémech.

Tradiční, lidové využití

Mochna husí byla odedávna používána při potížích trávicího traktu (stomachikum) – křeče žaludku a střev (spasmolytikum), nevolnost, plynatost, pálení žáhy, žaludeční, střevní i žlučníkové koliky, žlučníkové kameny, úplavice. Dále pomáhala při lehčích formách anginy pectoris, bušení srdce, špatném prokrvení dolních končetin (studené nohy), menstruačních křečích, křečích svalů, bolestech kloubů při revmatismu a křečovitém kašli. Působila také jako hypolipidemikum – látka snižující hladinu cholesterolu v krvi.

Zevně se mochna husí aplikovala na kožní infekce, pro snížení krvácivosti ran (hemostatikum), u dětí na vyrážky v obličeji, při zánětu očí (zánět spojivek).

Mochna nátržník se dříve využívala i proti parazitům (anthelmintikum, antiprotozoikum), při nadýmání, při velmi silném menstruačním krvácení, močení krve, epilepsii, bolestech hlavy, malárii, cukrovce (pro snížení hladiny cukrů v krvi), žloutence, vykašlávání krve (tuberkulóza) a pro snížení projevů alergie.

Zevně se odvarem z mochny nátržníku potíraly omrzliny, popáleniny, případně poleptaná pokožka. Dále byla vhodná na popraskané rty a ruce. Koupel z mochny pomáhala zase při hemoroidech.

 

 

Ibišek, Hibiscus
Ožanka, Teucrium
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Sacha, Plukenetia
Šanta, Nepeta

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Kvůli vysokému obsahu tříslovin neužívejte mochnu nátržník dlouhodobě! Může vyvolat zácpuzvracení.

U mochny husí nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Užívání mochny husí ani mochny nátržníku není doporučováno v těhotenství a v době kojení.

Mochna, Potentilla

Sdílení

Tolice, Vojtěška, Medicago
Škumpa, Rhus
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Kmín, Carum carvi
Žabník, Alisma