459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Mochna, Potentilla

Druhy

Mezi farmaceuticky významné druhy patří mochna nátržník (Potentilla erecta) a mochna husí (Potentilla anserina).

Výskyt

Mochna nátržník se, stejně jako mochna husí, vyskytuje převážně na celém území Evropy a také v ostatních částech světa, pouze ale v mírném podnebném pásu.

Mochna, Potentilla

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru u mochny nátržníku je oddenek, který vykopáváme buď na jaře před rozvinutím listů (období od března do dubna) nebo pak na podzim (v říjnu). Mezi hlavní biologicky aktivní látky obsažené v oddenku patří tormentilové třísloviny a glykosid tormentilin.

Z mochny husí byla využívána nať, v menším měřítku také oddenek. Nať sbíráme v době kvetení, tj. od května do srpna. Nať obsahuje velké množství tříslovin, cholin, hořčiny a flavonoidy.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína využívá pro léčbu pouze mochnu nátržník, která má svíravé (adstringentní) a protizánětlivé (antiflogistické) účinky.

Používá se při léčbě průjmů (antidiaroikum), zánětu žaludku (zánět, vřed), střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida, dráždivý tračník) a nechutenství.
Díky vysokému obsahu tříslovin má také účinek antivirový a antibakteriální a snižuje kazivost zubů.

Zevně lze mochnu užít jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní (zánět dásní, parodontóza, afty), při zánětech kůže nebo mokvavých ekzémech.

Tradiční, lidové využití

Mochna husí byla odedávna používána při potížích trávicího traktu (stomachikum) – křeče žaludku a střev (spasmolytikum), nevolnost, plynatost, pálení žáhy, žaludeční, střevní i žlučníkové koliky, žlučníkové kameny, úplavice. Dále pomáhala při lehčích formách anginy pectoris, bušení srdce, špatném prokrvení dolních končetin (studené nohy), menstruačních křečích, křečích svalů, bolestech kloubů při revmatismu a křečovitém kašli. Působila také jako hypolipidemikum – látka snižující hladinu cholesterolu v krvi.

Zevně se mochna husí aplikovala na kožní infekce, pro snížení krvácivosti ran (hemostatikum), u dětí na vyrážky v obličeji, při zánětu očí (zánět spojivek).

Mochna nátržník se dříve využívala i proti parazitům (anthelmintikum, antiprotozoikum), při nadýmání, při velmi silném menstruačním krvácení, močení krve, epilepsii, bolestech hlavy, malárii, cukrovce (pro snížení hladiny cukrů v krvi), žloutence, vykašlávání krve (tuberkulóza) a pro snížení projevů alergie.

Zevně se odvarem z mochny nátržníku potíraly omrzliny, popáleniny, případně poleptaná pokožka. Dále byla vhodná na popraskané rty a ruce. Koupel z mochny pomáhala zase při hemoroidech.

 

 

Šafrán, Crocus
Růže, Šípek, Rosa
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Tamaryšek, Tamarix
Flor de Arena, Tiquilia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Kvůli vysokému obsahu tříslovin neužívejte mochnu nátržník dlouhodobě! Může vyvolat zácpuzvracení.

U mochny husí nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Užívání mochny husí ani mochny nátržníku není doporučováno v těhotenství a v době kojení.

Mochna, Potentilla

Sdílení

Rozrazil, Veronica
Drynarie, Drynaria
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Skočec, Ricinus
Kopytník, Asarum