459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kolovník, Kola, Cola

Druhy

Mezi druhy využívané díky svým pozitivním účinkům na lidský organismus patří kolovník zašpičatělý (Cola acuminata), kolovník lesklý (Cola nitida) a kola pravá (Cola vera).

Výskyt

Kolovník se vyskytuje převážně v deštných pralesích Afriky, dnes se pěstuje už i v Severní a Střední Americe.

Kolovník, Kola, Cola

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou jsou semena obsahující velké množství kofeinu, dále pak stopy theobrominu, glykosid kolanin, třísloviny, silice a barvivo.

Využití podle moderní medicíny

Společně se známější kávou a čajem jsou všechny druhy koly využívány pro získání nápoje s obsahem kofeinu (xantinový, purinový derivát), který působí jako stimulant (psychostimulancia, psychofarmaka, antioxidant) s rizikem kofeinového návyku (návykové látky).

Tradiční, lidové využití

Díky schopnosti zahánět hlad je kolovník zašpičatělý používán při snižování nadváhy.

Kola pravá je považována za tonikum pro celkové posílení organismu a povzbuzení životně důležitých center. Je vhodná pro podporu trávení (stomachikum) díky stimulaci tvorby žaludeční šťávy, dále jsou popisovány její účinky jako vazodilatans (rozšiřuje cévy) a stimululant činnost srdce (kardiotonikum).

Má močopudné účinky (diuretikum), a proto byla užívána při onemocnění ledvin (kameny, selhání, zánět). Snižuje pocit únavy a vyčerpání, zlepšuje činnost psychiky a smyslové vnímání, zmírňuje bolesti hlavy, může být nápomocná i při migréně.

Dříve byl výtažek z kolovníku zašpičatělého používán společně s kokainem jako přísada do Coca-Coly. Dále byl kolovník používán pro zajištění dobré nálady, k utlumení pocitu hladu a žízně, jako afrodiziakum, proti černému kašli, astmatu a bronchitidě.

 

 

Gumojilm, Eucommia
Majoránka, Majorana
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Pampeliška, Smetánka, Taraxacum
Přestup, Smilax

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání běžných terapeutických dávek nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky. Předávkování se projevuje především bušením srdce, nervozitou a nespavostí.

Užívání není vhodné pro děti, těhotné a kojící ženy, osoby se zvýšenou funkcí štítné žlázy a osoby trpícími žaludečními vředy.

Kolovník, Kola, Cola

Sdílení

Lnice, Linaria
Jasan, Fraxinus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Hluchavka, Lamium
Kakaovník, Theobroma