459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Máta, Mentha

Druhy

Farmaceuticky nejvíce využívaným druhem je máta peprná (Mentha x piperita), což je kříženec máty vodní a máty klasnaté. Využitelná je také máta klasnatá (Mentha spicata).

Výskyt

Máta pochází původně z Anglie, dnes je však již hojně rozšířena po celé Evropě.

Máta, Mentha

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou je nať, případně jen list. Sbírat se mohou i několikrát do roka, nejvíce účinných látek najdeme ve starších listech, a to v době květu, což odpovídá zhruba červenci. Hlavní obsahovou látkou je velmi vonná silice menthol.

Podobnou vůni má Agastache.

Využití podle moderní medicíny

Máta má blahodárný účinek na celý trávicí trakt – uvolňuje křeče hladké svaloviny (spasmolytikum), má protizánětlivé a antiseptické účinky při zánětech ústní dutiny i dýchacích cest (rýma, zánět hrtanu, mandlí, nosohltanu, vedlejších dutin nosních) a také účinek močopudný (diuretický).

Je vhodná při meteorismu (karminativa), pro zlepšení chuti k jídlu (nechutenství, nadýmání) a ke zvýšení vylučování a tvorby žluče (cholagogum), pro podporu trávení (stomachika), a proto se používá při žlučových kamenech a při zánětech žlučových cest.

Máta také mírně uvolňuje svalstvo tepen, a proto se používá při hypertenzi (antihypertenziva).

Díky svým antiseptickým vlastnostem se může máta používat i zevně při svrbění, pálení nebo bolesti ran (analgetikum) a při revmatických bolestech (antirevmatika).

Zejména máta klasnatá se využívá jako korigens vůně a chuti v léčivech, zubních pastách, ústních vodách, žvýkačkách, bonbonech atd.

Tradiční, lidové využití

Lidově se máta využívala při ranních nevolnostech, pro podporu srdeční činnosti (mírné kardiotonikum), při bušení srdce, pro mírné snížení krevního tlaku při hypertenzi, na čištění krve (detoxikační látka), při bolestech hlavy a pro stimulaci nervové soustavy (psychostimulans).

Zevně se máta natírala na omrzliny, různá kožní onemocnění (ekzémy, záněty kůže, kožní vředy)a při revmatických bolestech. Máta se používala také jako kloktadlo pro odstranění zápachu z úst a jako dezinfekce ústní dutiny a při zánětech v krku. Mátový olej prý pomáhal při odstranění jizev po popáleninách.

 

 

Pcháč, Cirsium
Bafikakantus, Baphicacanthus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Zevar, Sparganium
Šišák, Scutellaria

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Máta peprná v terapeutických dávkách nemá žádné nežádoucí účinky. Není vhodná pro dlouhodobé užívání a v těhotenství. Dětem by se neměla podávat déle než týden, může způsobit křeče hlasivek a průdušek a tím i dušení. U citlivých jedinců může vyvolat alergickou reakci.

Máta, Mentha

Sdílení

Boryt, Isatis
Jahodník, Fragaria
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Karbinec, Lycopus
Opeňka, Kuehneromyces