Lotos, Nelumbo
Druhy
Druhem významným pro své léčivé účinky je lotos indický (Nelumbo nucifera), vzhledem připomínající leknín a známý také pod názvem lotos ořechonosný. V Indii je považován za posvátnou rostlinu symbolizující čistotu a znovuzrození.
Výskyt
Lotos je vodní rostlina, najdeme ji ve stojatých vodách tropického podnebného pásma Asie a Austrálie. Kromě těchto lokalit, pro lotos typických, ho můžeme také spatřit i v Evropě, jednak kolem řeky Volhy, jednak v blízkosti termálních pramenů v Rumunsku.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Pro léčebné účely je důležitý především oddenek s obsahem asparaginu, nelubinu a vit. C. Využívat však lze i další části, jako jsou listy, semena nebo květy.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době pro léčebné účely využíván.
Tradiční, lidové využití
V tradičním léčitelství se lotos používal při potížích s dýchacím traktem, jako např. při astmatu, nachlazení, kašli pro usnadnění vykašlávání (expektorans), zánětu plic apod.
Díky jeho tonizačním účinkům pomáhal při impotenci, únavě a chronickém únavovém syndromu. Zároveň pomáhal z těla odstraňovat škodlivé látky (detoxikační látka).
Listy zastavují průjem (antidiaroikum) a zmírňují krvácení (hemostatikum). Využívaly se tedy při silné menstruaci, zvracení krve, krvi ve stolici, krvi v moči a hemoroidech. Dále pomáhaly při žaludečních vředech, pálení žáhy, nespavosti nebo při otocích (např. nohou).
Po celém světě, ale především v oblasti jižní a jihovýchodní Asie, má však lotos kromě léčebných účinků rozmanité spektrum dalšího použití: květy a listy lotosu se používají k balení potravin, oddenky a stonky jsou klasickou součástí vietnamské kuchyně, jelikož obsahují velké množství škrobu, květy jsou často využívány jako výzdoba interiérů.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.