459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Lotos, Nelumbo

Druhy

Druhem významným pro své léčivé účinky je lotos indický (Nelumbo nucifera), vzhledem připomínající leknín a známý také pod názvem lotos ořechonosný. V Indii je považován za posvátnou rostlinu symbolizující čistotu a znovuzrození.

Výskyt

Lotos je vodní rostlina, najdeme ji ve stojatých vodách tropického podnebného pásma Asie a Austrálie. Kromě těchto lokalit, pro lotos typických, ho můžeme také spatřit i v Evropě, jednak kolem řeky Volhy, jednak v blízkosti termálních pramenů v Rumunsku.

Lotos, Nelumbo

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Pro léčebné účely je důležitý především oddenek s obsahem asparaginu, nelubinu a vit. C. Využívat však lze i další části, jako jsou listy, semena nebo květy.

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicínou není v dnešní době pro léčebné účely využíván.

Tradiční, lidové využití

V tradičním léčitelství se lotos používal při potížích s dýchacím traktem, jako např. při astmatu, nachlazení, kašli pro usnadnění vykašlávání (expektorans), zánětu plic apod.

Díky jeho tonizačním účinkům pomáhal při impotenci, únavě a chronickém únavovém syndromu. Zároveň pomáhal z těla odstraňovat škodlivé látky (detoxikační látka).

Listy zastavují průjem (antidiaroikum) a zmírňují krvácení (hemostatikum). Využívaly se tedy při silné menstruaci, zvracení krve, krvi ve stolici, krvi v moči a hemoroidech. Dále pomáhaly při žaludečních vředech, pálení žáhynespavosti nebo při otocích (např. nohou).

Po celém světě, ale především v oblasti jižní a jihovýchodní Asie, má však lotos kromě léčebných účinků rozmanité spektrum dalšího použití: květy a listy lotosu se používají k balení potravin, oddenky a stonky jsou klasickou součástí vietnamské kuchyně, jelikož obsahují velké množství škrobu, květy jsou často využívány jako výzdoba interiérů.

 

 

Drynarie, Drynaria
Oměj, Aconitum
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Kruženka, Schkuhria
Úhorník, Descurainia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Lotos, Nelumbo

Sdílení

Kručinka, Genista
Černucha, Nigella, Černý kmín
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Závitka, Spirodela
Hořčice, Sinapis