459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Pelyněk, Estragon, Artemisia

Druhy

V dnešní době je za léčivou bylinu považován pouze pelyněk pravý (Artemisia absinthium), který se ale již kvůli své toxicitě téměř nepoužívá. Lidové léčitelství však využívalo léčivé účinky i těchto druhů: pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris), pelyněk brotan (Artemisia abrotanum)a pelyněk kozalec (Artemisia dracunculus) známý také pod názvem estragon.

Výskyt

Pelyněk pochází z oblasti mírného pásu Evropy i Asie.

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou listnaté vrcholky, které se sklízí před rozkvětem rostliny. Další možností je nať sbíraná v období kvetení. Mezi hlavní účinné látky patří silice (chamazuleny, thujon, thujol), hořčiny (absintin), flavonoidy a fenolické kyseliny.

V dnešní době se pelyněk využívá pro přípravu destilátu známého pod názvem Absint.
Ostatní druhy pelyňku mají velmi podobný rozsah účinků. Pelyněk kozalec se navíc používal a dodnes se i používá jako koření estragon.

Využití podle moderní medicíny

Pelyněk již moderní medicínou není příliš využíván, a to kvůli jeho toxickým vlastnostem.

Tradiční, lidové využití

Lidové léčitelství využívalo pelyněk pravý při problémech trávicího traktu. Působil jako stomachikum pro podporu trávení, cholagogum pro zvýšení vylučování žluče a anthelmintikum a antiprotozoika proti červům, především ve střevech.

Měl spasmolytický, tj. sloužící pro uvolnění křečí hladkého svalstva, dezinfekční, diuretický (močopudný), antiemetický (proti zvracení) a karminativní (proti nadýmání) účinek. Zvyšoval chuť k jídlu při nechutenství, příznivě ovlivňoval činnost jater (hepatoprotektivum), používal se při zácpě, pálení žáhy, zánětech žaludku, žlučníku a střev (Crohnova choroba, divertikulitida, či ulcerózní kolitida), zvracení, bolestech břicha, bolestech při menstruaci, bílém výtoku, otocích, anémii, malárii, migréně, angině pectoris, epilepsii, tuberkulóze a proti škrkavkám. Měl také tonizační schopnosti, tj. pro posílení celého organismu.

Jako kloktadlo se pelyněk pravý používal pro odstranění zápachu z úst a ve formě obkladů při zánětu spojivek, vymknutých kloubech nebo při pohmožděninách, modřinách.

 

 

Chlorela, Chlorella
Brvitec, Pogostemon
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Rusohlav, Carpesium
Paprika

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Pelyněk pravý se kvůli obsahu silic řadí mezi jedovaté rostliny. Proto se před jeho užíváním nejprve poraďte s lékařem, nepřekračujte doporučené denní dávky a neužívejte dlouhodobě, mohlo by dojít k otravě!

Neužívejte v těhotenství, kdy by mohlo dojít k potratu ani v době kojení. Nepodávejte dětem.

Sdílení

Pyrosie, Pyrrosia
Mořena, Rubia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Řimbaba, Pyrethrum
Jilm, Ulmus