Ibišek, Hibiscus
Druhy
Významným druhem využívaným pro své léčivé účinky je ibišek súdánský (Hibiscus sabdariffa), známý také pod názvy rosela, sorrel, karkadeh nebo karkadé.
Výskyt
Původně tato rostlina pochází z tropické části Afriky (především Súdán a Egypt). Dnes se ale pěstuje i v tropické Asii a Americe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Využívanou částí ibišku jsou jeho květní kalichy, které po usušení mají typickou vínově červenou barvu. Obsahují velké množství kyselin, z nichž nejtypičtější pro tento druh je kyselina ibišková, dále pak anthokyany, flavonoidy, slizovité polysacharidy a vit. C.
Využití podle moderní medicíny
Květ ibišku je využíván zejména díky jeho protizánětlivým (antiflogistikum), dezinfekčním a antioxidačním vlastnostem.
Tradiční, lidové využití
Byl využíván pro dezinfekci močových cest a ledvin například při ledvinových nebo močových kamenech, zároveň má močopudné účinky (diuretikum) a pomáhá zmírňovat otoky (např. nohou). Díky jeho spasmolytickým (tlumí křeče hladké svaloviny) účinkům pomáhá při bolestivé menstruaci a při bolestech břicha způsobených dietními chybami (např. přejídání). Dále se používá při horečkách (antipyretikum) a vysokém krevním tlaku (antihypertenzivum).
Slizovité látky chrání sliznice trávicího traktu a mají mírně projímavé (laxativní) účinky.
Anthokyany a vit. C vychytávají volné radikály a zpomalují tak stárnutí buněk (Anti-Aging).
V tradiční medicíně se navíc používal při únavě, pro zlepšení nálady, ke snížení hladiny cukru (hypoglykemikum) a cholesterolu (hypolipidemikum) v krvi a díky jeho antiestrogennímu účinku se v ajurvédské medicíně používal také jako postkoitální antikoncepce.
Čerstvé kalichy se používají také k výrobě želé, džemů nebo sirupů.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.