Kosatec, Iris
Druhy
Mezi druhy vykazující léčivé účinky patří kosatec bledý (Iris pallida), kosatec německý (Iris germanica) a kosatec florentský (Iris florentina).
Výskyt
Kosatce pochází z oblasti Orientu a Středomoří. V dnešní době jsou již ale pěstovány i u nás, především jako okrasné rostliny.
![Kosatec, Iris Kosatec, Iris](/pict/substance/s556_obr1.png)
Využití, indikace
Kromě léčivých účinků našly kosatce své uplatnění v kosmetice jako přísada do voňavek, ústních vod, mastí, zásypů nebo zubních past.
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou oddenky, které se vykopávají buď na jaře (březen) nebo na podzim (září, říjen). Hlavní obsahovou látkou jsou silice (iron).
Využití podle moderní medicíny
Kosatec nemá oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
Všechny druhy kosatce byly využívány pro své projímavé (laxativum), močopudné (diuretikum) a expektorační (podporující vykašlávání u kašle) účinky, dále pro zvýšení tvorby a vylučování žluče (cholagogum) a zlepšení chutě a vůně (korigens).
Používaly se při zánětech horních cest dýchacích (rýmě, nosohltanu, vedlejších dutin nosních), žlučníkových kamenech, zánětech žlučníku a žlučových cest, průjmech, vodnatelnosti, migréně, bolestech zubů a hemoroidech.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání běžných terapeutických dávek nevykazuje kosatec žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. V případě vyšších dávek vyvolává zvracení (emetikum) a průjem.
![Kosatec, Iris Kosatec, Iris](/pict/substance/s556_obr1.png)