459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Kosatec, Iris

Druhy

Mezi druhy vykazující léčivé účinky patří kosatec bledý (Iris pallida), kosatec německý (Iris germanica) a kosatec florentský (Iris florentina).

Výskyt

Kosatce pochází z oblasti Orientu a Středomoří. V dnešní době jsou již ale pěstovány i u nás, především jako okrasné rostliny.

Kosatec, Iris

Využití, indikace

Kromě léčivých účinků našly kosatce své uplatnění v kosmetice jako přísada do voňavek, ústních vod, mastí, zásypů nebo zubních past.

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru jsou oddenky, které se vykopávají buď na jaře (březen) nebo na podzim (září, říjen). Hlavní obsahovou látkou jsou silice (iron).

Využití podle moderní medicíny

Kosatec nemá oficiální medicínou potvrzené léčivé účinky.

Tradiční, lidové využití

Všechny druhy kosatce byly využívány pro své projímavé (laxativum), močopudné (diuretikum) a expektorační (podporující vykašlávání u kašle) účinky, dále pro zvýšení tvorby a vylučování žluče (cholagogum) a zlepšení chutě a vůně (korigens).

Používaly se při zánětech horních cest dýchacích (rýmě, nosohltanu, vedlejších dutin nosních), žlučníkových kamenech, zánětech žlučníku a žlučových cest, průjmech, vodnatelnosti, migréně, bolestech zubů a hemoroidech.

 

 

Zevar, Sparganium
Palma areková, betelová
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Dvouzubec, Bidens
Sporýš, Verbena

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání běžných terapeutických dávek nevykazuje kosatec žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. V případě vyšších dávek vyvolává zvracení (emetikum) a průjem.

Kosatec, Iris

Sdílení

Kdoulovec, Chaenomeles
Čepelatka, Laminaria
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Vavřín, Laurus
Lufa, Luffa