Yzop, Hyssopus
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je yzop lékařský (Hyssopus officinalis).
Výskyt
Yzop se vyskytuje v Evropě v oblasti Středozemního moře a také v Asii (po Kavkaz a Sibiř).
Využití, indikace
Užíván v kuchyni jako koření.
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je nať, kterou sklízíme před rozkvětem rostliny, tj. v červnu a červenci. Hlavními obsahovými látkami jsou silice, flavonové glykosidy, třísloviny.
Využití podle moderní medicíny
Yzop není v dnešní době moderní medicínou využíván.
Tradiční, lidové využití
V tradičním léčitelství byl doporučován pro zvýšení chuti k jídlu při nechutenství, plnosti v žaludku, průjmech, žloutence, zánětu žlučníku, zvracení, nadýmání, plynatosti (karminativum), proti střevním parazitům (anthelmintikum, antiprotozoikum), pro podporu trávení (stomachikum) a proti nadměrnému pocení (antihidrotikum). Využívalo se jeho antiseptického a antiflogistického (protizánětlivého) efektu.
Byl díky svým dezinfekčním až antimikrobiálním účinkům vhodný i při bolestivé menstruaci, otocích, zánětech močových cest, močového měchýře a ledvin a také jako mírné afrodiziakum.
Své uplatnění měl i při léčbě onemocnění dýchacího systému, např. při bronchitidě, kašli (usnadňoval vykašlávání; expektorans), bolesti v krku, chrapotu, astmatu, chřipce, rýmě, nachlazení a při zánětu hrtanu a mandlí.
Dále byl vhodný i při revmatismu, ekzémech, únavě a proti vším.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
V běžných terapeutických dávkách nemá yzop žádné nežádoucí účinky.
Pozor ale na předávkování!
Ve vyšších dávkách má totiž stimulační účinky na centrální nervový systém, mohl by tedy způsobovat křeče. Neužívejte při podrážděnosti, nervozitě.