Liči, Lithi
Druhy
Jediným využívaným druhem je liči čínské (Litchi chinensis).
Výskyt
Liči původně pochází z oblasti jižní Číny. V dnešní době se ale pěstuje po celé jihovýchodní Asii a dále pak také v Brazílii, na Floridě nebo v jižní Africe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru bývají především semena a plody. Semena se vyznačují obsahem kyseliny citronové, flavonoidů, taninu, vit. C, vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, a minerálních látek (fosfor, vápník, draslík).
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicína liči nepřisuzuje žádné léčivé účinky.
V dnešní době je liči součástí stravy, jeho plody jsou velmi oblíbeným exotickým ovocem. Díky vysokému obsahu vitamínu C jsou především v zimním období vhodné pro posílení imunitního systému (oslabená imunita), díky vyššímu obsahu vlákniny zase pro správnou funkci trávicího systému.
Tradiční, lidové využití
Tradiční medicína připisuje liči analgetické (tlumící bolest) účinky. Z tohoto důvodu se využívalo při bolestech břicha, žaludku (nadýmání), varlat, případně při bolestech menstruačních nebo poporodních.
Mezi jeho další vlastnosti patří antipyretické a antiflogistické (snižující horečku a působící protizánětlivě) a antioxidační (působící na volné radikály v těle, zpomaluje stárnutí).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.