Vrcholák, Terminalia
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je vrcholák pravý (Terminalia arjuna), nazývaná spíš pouze jako „arjuna“.
Pro své léčivé účinky je využíván i vrcholák tříslovinný (Terminalia chebula), známý také pod názvem "chebule" nebo "haritaki".
Výskyt
Tento strom je rozšířen v oblasti Asie (Indie, Nepál, Čína, Srí Lanka, Vietnam, Malajsie), Afriky (Egypt), případně i Turecka.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
K léčebným účelům jsou používány plody. Díky vysokému obsahu antioxidantů se dají použít i listy či kůra.
Využití podle moderní medicíny
V dnešní době jsou obsahové látky i samotná rostlina zkoumány pro své účinky na kardiovaskulární systém.
Tradiční, lidové využití
Arjuna je typickou rostlinou v ajurvédské medicíně právě pro její působení na srdce a cévy.
Působila v prevenci infarktu myokardu a anginy pectoris, aterosklerózy, cévní mozkové příhody, a snižovala tachykardii (zvýšenou frekvenci srdečního tepu), bušení srdce, dušnost.
Snižovala hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum) a vysoký krevní tlak (antihypertenzivum), částečně také díky diuretickému (močopudnému) účinku.
Z dalších účinků lze zmínit například vliv na regulaci hladiny cukrů v krvi (antidiabetikum), urychlení hojení zlomenin, snížení otoků (např. nohou), při léčbě hemoroidů a účinky antibakteriální, antioxidační, protizánětlivé, antidiaroické (proti průjmu), hepatoprotektivní (při cirhóze jater).
Zároveň měla dezinfekční účinky a podporovala činnost nervů a mozku. Z toho důvodu byla vhodná při poruchách paměti, inteligence a jako podpora psychické rovnováhy.
Díky obsahu fenolických látek, které vykazují kromě antioxidační aktivity i aktivitu protirakovinnou, se používala jako podpůrná léčba při rakovině prsu, prostaty nebo kostí.
Rostlina byla používána i při astmatu, vlhkém kašli (expektorans), horečce (antipyretikum), bolestech hlavy (analgetikum), zánětech spojivek a jako kloktadlo při bolesti v krku, zánětech dásní nebo aftech.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte v těhotenství!