Psyllium, Jitrocel indický
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je jitrocel indický (Plantago ovata), známý spíše pod názvem psyllium.
Výskyt
Psyllium pochází, jak již jeho název napovídá, z oblasti Indie.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Používanou částí jsou semena sbíraná v říjnu. Mezi hlavní obsahové látky patří sliz, guma, třísloviny a glykosid aukubin.
Využití podle moderní medicíny
V dnešní době bývá psyllium především součástí doplňků stravy. Obsahuje velké množství zdraví prospěšné vlákniny, která pozitivně působí na celý trávicí trakt. Vláknina působí v našich střevech jako kartáč, jenž z nich odstraní nežádoucí usazeniny.
Díky tomu má psyllium mírné projímavé (laxativní) účinky, je tedy vhodné při zácpě, urychluje střevní peristaltiku (prokinetika), povzbuzuje činnost střev a trávení (stomachikum), působí proti vzniku hemoroidů, snižuje hladinu cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), navozuje pocit sytosti a je tedy vhodný při hubnutí (u obezity).
Tradiční, lidové využití
Dříve bylo psyllium využíváno při léčbě onemocnění očí (záněty spojivek, sítnice, zelený zákal), případně také na klystýry, na rakovinu tlustého střeva. Kašovitý obal se díky jeho chladivým účinkům používal při kožních chorobách (vyrážky, záněty kůže, otoky nohou, kožní vředy), pro zástavu krvácení z nosu a k tlumení bolesti (analgetikum). Vnitřně se užíval při horečkách (antipyretikum).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání psyllia nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace. Je vhodný i pro dlouhodobé užívání.
Je nutné dbát na dostatečný pitný režim! Jinak psyllium může způsobit zácpu střev.
Není vhodné pro malé děti.