Rybíz, Ribes
Druhy
Druhy známé pro své léčivé účinky jsou červený rybíz (Ribes rubrum) a černý rybíz (Ribes nigrum), případně i rybíz bílý.
Výskyt
Rybíz najdeme v mírném pásu Evropy a Asie.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru jsou nejčastěji plody bohaté na vit. C. Další užívanou částí jsou listy s obsahem silic, flavonoidů, resveratrolu, rutinu a dalších látek.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není pro léčebné účely využíván.
Tradiční, lidové využití
Listy byly tradičně využívány pro své antioxidační, adstringentní (stahující) a močopudné účinky, díky nimž byly doporučovány při průjmech (antidiaroikum), zánětech ledvin, močového měchýře, a močových cest, nachlazení, kašli nebo revmatických bolestech.
Pomáhaly (jako venofarmakum) při nemocech cév (ateroskleróza, křečové žíly, hemoroidy) a mírně snižovaly vysoký krevní tlak (antihypertenzivum).
Vhodné byly též při nadměrné fyzické nebo psychické zátěži, stresu, příp. při snižování tělesné hmotnosti (obezita; antiobezitikum).
Plody, bobule, byly významné pro výrobu džemů, sirupů nebo šťáv. Často byly také používány jako potravinářské barvivo. Sirupy a šťávy byly lidově využívány v prevenci chřipky a nachlazení a pro celkové posílení imunity (imunostimulans, oslabená imunita).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.