Bez, Sambucus
Druhy
Oficiální využití v lékařství má bez černý (Sambucus nigra). Dalšími významnými druhy jsou bez červený (Sambucus racemosa) a bez chebdí (Sambucus ebulus), které se v dnešní době už nepoužívají a jsou považovány za toxické.
Výskyt
Všechny tři výše zmíněné druhy se vyskytují v České republice, jsou planě rostoucí, nebo využívané jako okrasná dřevina. Běžně se vyskytují v celé Evropě kromě severních států (Skandinávie) a Ruska, v Asii i Americe, vždy v mírném až subtropickém klimatickém pásu.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Nejvíce účinných látek se nachází v hroznovitém květenství, sbíraném v květnu a červnu za sucha a nejlépe pokud kvítky nejsou ještě plně rozvinuté. V srpnu až říjnu se sbírají plody, které ale snadno plesniví.
Dříve se sbíraly také listy (sběr od května do června) a kůra, která má ještě silnější účinky než listy. Kůra se loupe z mladých větviček v období od března do dubna.
Využití podle moderní medicíny
Bez černý má potvrzené pozitivní účinky na dýchací ústrojí člověka – používá se při léčbě kašle, bronchiektázie (nevratné rozšíření průdušek), alergické rýmě, zánětech nosohltanu, vedlejších dutin nosních.
Zralé plody díky obsahu flavonoidů a draselných solí působí diureticky (močopudně). K lepšímu a rychlejšímu dosažení toho účinku se většinou bylina bez kombinuje s dalšími bylinami.
Nezralé plody jsou jedovaté a naprosto nevhodné k užívání! Plody najdeme v čajových směsích na hubnutí u nadváhy, mají mírně laxativní (projímavý) účinek a zároveň dodávají čaji příjemnou chuť a vůni. Mají také diaforetický účinek, tzn. podporují pocení.
Díky svým analgetickým účinkům našel bez využití také při tlumení nejrůznějších typů bolestí. Jedná se o bolesti kloubů, kostí a páteře (šíje, v kříži, zad), migrénu, neuralgické a ischiatické bolesti, bolesti spojené se zánětem mezižeberních svalů a pleteně pažní a bolesti a zánět trojklaného nervu (ten je zodpovědný za citlivost obličeje, správnou funkci ústní a nosní dutiny a žvýkacích svalů). Výhodou je, že nepůsobí útlumově (sedativně).
Květy jsou součástí čajových směsí proti revmatismu (antirevmatika), jsou vhodné i pro diabetiky – snižují hladinu cukru v krvi (hypoglykemika).
Zevně se používá na ekzémy, záněty kůže a popáleniny.
V současné době jsou účinné látky z květů a plodů obsaženy v řadě průmyslově vyráběných léčebných přípravků.
Tradiční, lidové využití
Bez černý je rostlinou tradiční medicíny mnoha zemí a využívá se u velkého množství indikací. Lidově se plody bezu (bezinky) používají pro léčbu onemocněních trávicího traktu (nechutenství, nadýmání, nevolnosti) a při bolestech břicha, pro léčbu vysokého tlaku, otoků dolních končetin.
Květy díky obsahu rutinu a cholinu zvyšují pružnost cév, pozitivní účinek mají tedy při ateroskleróze. Pokud je namočíme do octa a přiložíme na čelo, působí proti bolestem hlavy a nespavosti. Teplý čaj z květů bezu s citrónem pomáhá při chřipce.
Listy jsou součástí čajů proti akné, též jsou dobré pro zmírnění nepříjemného tělesného pachu. Listy a kůra se ale příliš nevyužívají, jsou mírně jedovaté.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nežádoucí účinky mají především nezralé plody kvůli obsahu kyanogenního glykosidu – i v malém množství může způsobovat závratě, křeče trávicího traktu, bolesti hlavy, zvracení.
Květy podávané v běžných dávkách nemají žádné nežádoucí účinky, větší dávky však mohou vyvolat celkovou nevolnost a zvracení. Kůra se nesmí užívat v těhotenství – má projímavé účinky.
Pozor na používání bezu u diabetiků – při větších dávkách by mohlo dojít k hypoglykémii.