459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Bez, Sambucus

Druhy

Oficiální využití v lékařství má bez černý (Sambucus nigra). Dalšími významnými druhy jsou bez červený (Sambucus racemosa) a bez chebdí (Sambucus ebulus), které se v dnešní době už nepoužívají a jsou považovány za toxické.

Výskyt

Všechny tři výše zmíněné druhy se vyskytují v České republice, jsou planě rostoucí, nebo využívané jako okrasná dřevina. Běžně se vyskytují v celé Evropě kromě severních států (Skandinávie) a Ruska, v Asii i Americe, vždy v mírném až subtropickém klimatickém pásu.

Bez, Sambucus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Nejvíce účinných látek se nachází v hroznovitém květenství, sbíraném v květnu a červnu za sucha a nejlépe pokud kvítky nejsou ještě plně rozvinuté. V srpnu až říjnu se sbírají plody, které ale snadno plesniví.
Dříve se sbíraly také listy (sběr od května do června) a kůra, která má ještě silnější účinky než listy. Kůra se loupe z mladých větviček v období od března do dubna.

Využití podle moderní medicíny

Bez černý má potvrzené pozitivní účinky na dýchací ústrojí člověka – používá se při léčbě kašle, bronchiektázie (nevratné rozšíření průdušek), alergické rýmě, zánětech nosohltanu, vedlejších dutin nosních.
Zralé plody díky obsahu flavonoidů a draselných solí působí diureticky (močopudně). K lepšímu a rychlejšímu dosažení toho účinku se většinou bylina bez kombinuje s dalšími bylinami.

Nezralé plody jsou jedovaté a naprosto nevhodné k užívání! Plody najdeme v čajových směsích na hubnutí u nadváhy, mají mírně laxativní (projímavý) účinek a zároveň dodávají čaji příjemnou chuť a vůni. Mají také diaforetický účinek, tzn. podporují pocení.

Díky svým analgetickým účinkům našel bez využití také při tlumení nejrůznějších typů bolestí. Jedná se o bolesti kloubů, kostí a páteře (šíje, v kříži, zad), migrénu, neuralgické a ischiatické bolesti, bolesti spojené se zánětem mezižeberních svalů a pleteně pažní a bolesti a zánět trojklaného nervu (ten je zodpovědný za citlivost obličeje, správnou funkci ústní a nosní dutiny a žvýkacích svalů). Výhodou je, že nepůsobí útlumově (sedativně).

Květy jsou součástí čajových směsí proti revmatismu (antirevmatika), jsou vhodné i pro diabetiky – snižují hladinu cukru v krvi (hypoglykemika).

Zevně se používá na ekzémy, záněty kůže a popáleniny.
V současné době jsou účinné látky z květů a plodů obsaženy v řadě průmyslově vyráběných léčebných přípravků.

Tradiční, lidové využití

Bez černý je rostlinou tradiční medicíny mnoha zemí a využívá se u velkého množství indikací. Lidově se plody bezu (bezinky) používají pro léčbu onemocněních trávicího traktu (nechutenství, nadýmání, nevolnosti) a při bolestech břicha, pro léčbu vysokého tlaku, otoků dolních končetin.

Květy díky obsahu rutinu a cholinu zvyšují pružnost cév, pozitivní účinek mají tedy při ateroskleróze. Pokud je namočíme do octa a přiložíme na čelo, působí proti bolestem hlavy a nespavosti. Teplý čaj z květů bezu s citrónem pomáhá při chřipce.

Listy jsou součástí čajů proti akné, též jsou dobré pro zmírnění nepříjemného tělesného pachu. Listy a kůra se ale příliš nevyužívají, jsou mírně jedovaté.

 

 

Cukrová třtina, Saccharum
Ledebouriela, Saposhnikovia
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Vrbina, Lysimachia
Jestřabina, Galega

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nežádoucí účinky mají především nezralé plody kvůli obsahu kyanogenního glykosidu – i v malém množství může způsobovat závratě, křeče trávicího traktu, bolesti hlavy, zvracení.

Květy podávané v běžných dávkách nemají žádné nežádoucí účinky, větší dávky však mohou vyvolat celkovou nevolnost a zvracení. Kůra se nesmí užívat v těhotenství – má projímavé účinky.
Pozor na používání bezu u diabetiků – při větších dávkách by mohlo dojít k hypoglykémii.

Bez, Sambucus

Sdílení

Zázvor, Zingiber
Lilie Brownova
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Euryale, Euryale
Cuti Cuti, Asplenium