459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Tymián, Mateřídouška, Tmyhus

Druhy

Velmi známými a zároveň významnými druhy ve farmacii a medicíně jsou tymián obecný (Thymus vulgaris) a mateřídouška obecná (Thymus serpyllum).

Výskyt

Tymián i mateřídouška původně pocházejí z oblasti Středozemního moře, dnes jsou však rozšířeny i ve střední a východní Evropě, v Asii i severní Africe.

Tymián, Mateřídouška, Tmyhus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou jsou listy a nať sbírané v období kvetení, tj. od června do srpna. Jejich hlavními účinnými látkami jsou silice, hořčiny, třísloviny, flavonoidy a saponiny.

Přidávají se do čajových směsí jako korigens vůně a chuti. Tymián je často používaný jako koření k dochucení pokrmů.

Využití podle moderní medicíny

Mateřídouška i tymián mají velice podobné účinky. Pomáhají při poruchách trávení (stomachikum) a křečích v trávicím traktu (spasmolytikum), při plynatosti, průjmech (laxativum) a pro zvýšení chuti k jídlu při nechutenství, pocitu plnosti. Silice mají příznivý vliv na dýchací trakt, působí antisepticky a dezinfekčně. Tlumí kašel, podporují vykašlávání (expektorans) a pomáhají při zánětu průdušek.

Často jsou také používány k zevnímu užití, zejména díky jejich antimykotickým, antibakteriálním, antivirovým vlastnostem. Léčí záněty kůže, kožní vředy, záněty ústní dutiny (zánět dásní, parodontóza, afty).

Tradiční, lidové využití

V lidovém léčitelství se tymián s mateřídouškou využívaly především jako tonikum pro posílení celého organismu a zvýšení fyzické i psychické energie a výkonnosti. Dále byly vhodné při bolestech v krku, angíně, chřipce, astmatu, nachlazení, rozedmě plic, zápalu plic a černém kašli, revmatismu.

Byly vhodné při bolestivé menstruaci, migrénách, bolestech hlavy, depresích (antidepresiva), úzkosti, strachu (anxiolytika), cukrovce, chudokrevnosti, epilepsii a při neuralgiích trojklaného nervu (trigeminu).

Zevně pomáhaly při akné, hojení ran, podvrtnutí kloubů, bolestech zad, krční páteře, svalů, v kříži a proti lupům.

 

 

Šišák, Scutellaria
Brvitec, Pogostemon
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Zevar, Sparganium
Drmek, Vitex, Mnišský pepř

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

V běžných terapeutických dávkách je užívání tymiánu i mateřídoušky bezpečné. Nemají žádné nežádoucí účinky. Neužívejte je ale dlouhodobě.

Není doporučováno užívat je v těhotenství a době kojení.

Tymián, Mateřídouška, Tmyhus

Sdílení

Jilm, Ulmus
Povijník, Pharbitis
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Medvědice, Arctostaphylos
Rosnatka, Drosera