Chmel, Humulus
Druhy
Významným a využívaným druhem je chmel otáčivý (Humulus lupulus).
Výskyt
Chmel je rozšířený převážně v mírném podnebném pásu celé severní polokoule.
Využití, indikace
Dále chmel byl a je i dodnes jednou z hlavních součástí při výrobě piva. Hořkost pivu dodávají v chmelu obsažené pryskyřice, silice zase charakteristickou vůni.
Užívaná část rostliny
Používanou částí jsou samičí šištice květů, sbírané od srpna do října. Hlavními obsahovými látkami jsou hořčiny (humulon, lupulon), pryskyřice a silice.
Využití podle moderní medicíny
Hořčiny mají pozitivní účinek na trávicí systém – napomáhají vylučování žaludečních šťáv, čímž zlepšují trávení (nechutenství) a chuť k jídlu a dále se používají jako stomachika. Pryskyřice zajišťují antibakteriální účinek. V kombinaci s jinými rostlinami s vysokým obsahem tříslovin má antiseptické vlastnosti.
Chmel má také sedativní a mírně hypnotický účinek na nervovou soustavu, je tedy vhodný při podrážděnosti, bolestech hlavy, nespavosti a pocitu napětí.
Zevně se využívá jeho dráždivého účinku (derivans) při revmatických bolestech (antirevmatika).
Tradiční, lidové využití
Naši předkové chmel užívali kromě výše zmíněných zdravotních problémů ještě při žloutence, bušení srdce, klimakterických obtížích, poruchách menstruace, zánětu prostaty, deliriu, hysterii, jako močopudnou látku (diuretikum) a látku uvolňující svalové napětí a křeče (spasmolytika, myorelaxans) a dále při rakovině nebo i její prevenci.
Antimikrobiální účinek byl využíván pro léčbu tuberkulózy.
Zevně se odvar z chmele natíral na zanícenou pokožku, špatně se hojící rány (granulancia), akné, pohmožděniny a modřiny, při zánětu nervů (neuropatie). Také se přidával do polštářků na uklidnění (při stresu).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
V běžných terapeutických dávkách nemá chmel žádné nežádoucí účinky.
U citlivějších lidí může vyvolávat alergickou reakci – kožní a oční záněty, ekzém, zvracení nebo znesnadnění dýchání (nedostatek dechu). Při předávkování se mohou vyskytnout stavy silné ospalosti, dlouhodobým užíváním se mohou projevit i jeho estrogenní účinky.
Neužívat v těhotenství, stimuluje napětí dělohy (uterotonikum) a mohlo by dojít k předčasnému porodu nebo potratu.