459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Maca, Maka, Lepidium

Druhy

Významným léčivým druhem je řeřicha peruánská (Lepidium meyenii) neboli „maka“. Je známá také pod názvem „peruánský ženšen“ nebo „peruánská viagra“.

Výskyt

Její rozšíření není široké. Vyskytuje se pouze v části státu Peru.

Maca, Maka, Lepidium

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Užívanou částí je kořen, jehož hlavními obsahovými látkami jsou alkaloidy, především macain, dále pak glukosinoláty, isothiokyanáty a steroly. Kromě toho obsahuje i vitaminy skupiny B (vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, kys. listová) a vit. C, minerální látky (vápník, železo a jód).

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína této rostlině nepřisuzuje žádné léčivé účinky.

Tradiční, lidové využití

Díky obsahu alkaloidu macainu, který stimuluje sexuální aktivitu, se používala jako přírodní afrodiziakum a také pro léčbu impotence a pro zvýšení libida, pro růst svalové hmoty (anabolika). Macain dále zvyšuje funkci štítné žlázy (při hypotyreóze), stimuluje metabolizmus a pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu.

Přítomnost isothiokyanátů nabízí možné využití rostliny pro její protirakovinové účinky a také se podílejí na účinku afrodiziakálním.

Steroly obsažené v rostlině pomáhaly při léčbě ženské neplodnosti, poruch menstruace a při potížích v klimakteriu.

Tradiční medicína využívala maku jako imunostimulant na oslabenou imunitu a také při léčbě rakoviny žaludku, tuberkulózy, bronchitidy, kašle, chudokrevnosti, vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), chronického únavového syndromu, chronické zácpy, nechutenství, nadýmání, revmatismu a pro podporu duševní činnosti (zejména při schizofrenii, neurózách, nervozitě, úzkosti). Používala se pro podporu růstu vlasů (padání vlasů, plešatost) a díky antioxidačním účinkům oddalovala příznaky stárnutí, vrásek.

 

 

Temnoplodec, Aronie, Jeřáb
Kolovník, Kola, Cola
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Pupalka, Oenothera
Lichořeřišnice, Tropaeolum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Maca, Maka, Lepidium

Sdílení

Těhozev, Barosma
Parcha, Leuzea, Maral
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Maiz Morado, Kukuřice
Komule, Buddleia