459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Pupalka, Oenothera

Druhy

Druhem využívaným ve farmacii a medicíně pro své léčivé účinky je pupalka dvouletá (Oenothera biennis), lidově nazývaná noční svíce.

Výskyt

Pupalka má svůj původ na Dálném východu, dnes je však rozšířena po celé Evropě i Americe.

Pupalka, Oenothera

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Léčivou surovinou je semeno obsahující velké množství oleje (kys. linolová a linolenová, což jsou esenciální mastné kyseliny, které si lidské tělo není schopno samo syntetizovat a je tedy nutné přijímat je ve stravě).

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína přisuzuje pupalce účinek na rozpouštění krevních sraženin (antitrombotikum). Je vhodná při léčbě atopického ekzému.

Tradiční, lidové využití

Zlepšovala obranyschopnost organismu (imunostimulans) a odolnost vůči stresu (adaptogen), pomáhala při premenstruačním syndromu a odstraňovala menstruační bolesti, snižovala cholesterol (hypolipidemikum) a zevně se používala pro lepší a rychlejší hojení ran.

Tradiční medicína využívala pupalku proti průjmům (antidiaroikum), astmatu, pro snížení krevního tlaku při hypertenzi (antihypertenzivum), v prevenci proti infarktu a angině pectoris a mozkové mrtvici, v prevenci vzniku trombů, na bolesti svalů a kloubů a proti padání vlasů.

Zevně se používala při lupénce, akné, ekzémech a na vředy a popáleniny.

 

 

Mochyně, Physalis, Aguaymanto
Mandragora
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Netřesk, Sempervivum
Rdesno mnohokvěté

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání běžných dávek je pupalka bezpečnou rostlinou bez nežádoucích účinků. S opatrností by ji však měli užívat lidé trpící epilepsií, jelikož při užití vyšších dávek by u nich mohla vyvolat záchvaty.

Pupalka, Oenothera

Sdílení

Anýz, Bedrník, Pimpinella
Hlíva, Pleurotus, Hiratake
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Jinan, Ginkgo
Šafrán, Crocus