459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Chlorela, Chlorella

Druhy

Chlorela je sladkovodní, jednobuněčná, zelená řasa. Vyskytuje se asi v 10 druzích, k léčebným účelům se však nejčastěji používá pouze Chlorella pyrenoidosa, jelikož je nejbohatší na živiny.

Výskyt

Původem pochází z Taiwanu, dnes se pěstuje v celém teplém klimatickém pásu v čisté vodě.

Chlorela, Chlorella

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Z chlorely využíváme v podstatě celou stélku řasy, která je velmi bohatá na chlorofyl. Obsahuje tzv. CFG (Chlorella Growth Factor), což je růstový faktor složený z velkého množství vitamínů (vit. C, vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, kys. listová), minerálů (zinek, vápník, železo, hořčík, chrom) a aminokyselin.

Využití podle moderní medicíny

Chlorella dává příslib širokému spektru léčivých účinků na lidský organismus. Moderní medicínou je v současnosti tato zelená řasa hojně zkoumána. Především je podrobnému bádání podrobován tzv. chlorellový růstový faktor (CGF), jemuž je přisuzována nemalá část účinků.

Tradiční, lidové využití

Významná je zejména pro své detoxikační vlastnosti a díky obsaženým látkám pro výraznou podporu imunitního systému (imunostimulans na oslabenou imunitu) a snižování překyselení organizmu.

Využít se dá v prevenci dnes velmi častých kardiovaskulárních chorob. Díky obsahu nenasycených mastných kyselin snižuje hladinu cholesterolu (a také cukru) v krvi (hypolipidemikum, antidiabetikum), čímž čistí cévy (též venofarmakum), působí v prevenci aterosklerózy a napomáhá snižovat vysoký krevní tlak (antihypertenzivum).

Chlorelle jsou též připisovány protirakovinné účinky. Může se používat jednak v rámci prevence, jednak při samotné léčbě rakoviny, kdy snižuje množství a intenzitu nežádoucích účinků.

Vysoký obsah vlákniny podporuje činnost střev (prokinetika), obnovuje střevní mikroflóru (probiotika), pomáhá při snižování hmotnosti při nadváze.
antibakteriální účinky, díky kterým působí jako přírodní antibiotikum (podobně jako česnek).

Vhodná je také pro zpomalení stárnutí, zachování vitality a energie, a to díky antioxidantům, které tělo chrání před působením škodlivých volných radikálů. Rovněž pomáhá při únavě, únavovém syndromu a díky vyššímu obsahu vlákniny při zácpě (laxativum).

V řase obsažený chlorofyl přidává chlorele vlastnosti protizánětlivé a hojivé.

Pro správný účinek je však nezbytné její pravidelné užívání dlouhodobějšího charakteru.

 

 

Chmelík, Psyllium
Zemědým, Fumaria
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Eleuterokok, Čertův kořen
Ploštičník, Cimicifuga

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nežádoucí účinky nejsou popisovány. Užívání není doporučováno v těhotenství!

Chlorela, Chlorella

Sdílení

Buk, Fagus
Sedmikráska, Bellis
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Maraba, Kaempferia
Mišpulník, Eriobotrya