459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Vilín, Hamamelis

Druhy

Druhem využívaným pro své léčivé účinky je vilín virginský (Hamamelis virginiana), lidově známý také pod názvy čarodějnická láska, vímeník nebo vemeník bělokvětý.

Výskyt

Vilín je původní rostlinou USA a Kanady.

Vilín, Hamamelis

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je list a kůra. Sklízí se na podzim. Hlavními účinnými látkami obsaženými ve vilínu jsou především třísloviny, flavonoidy, saponiny a silice.

Využití podle moderní medicíny

Díky obsahu tříslovin působí adstringentně (svíravě), čehož se využívá při průjmech, krvácení a nemocech žil (venofarmakum). Dále má i účinky dezinfekční a antiflogistické (protizánětlivé).

Zevně pomáhá léčit ekzémy, záněty kůže, padání vlasů, lupy, hemoroidy, rány, popáleniny, křečové žíly a bércové vředy. Je také součástí kosmetických přípravků s vyhlazujícím účinkem (vrásky, proti stárnutí).

Tradiční, lidové využití

V lidovém léčitelství byl využíván pro zástavu nejrůznějších krvácení (hemostatikum) – ze žaludku, střev nebo plic. Dále při zánětech střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida), případně při hrozícím potratu.

Pomáhal při zánětech dutiny ústní, zánětech dásní, zánětu očí, ječném zrnu, atopickém ekzému a lupénce. Měl také antioxidační vlastnosti, působil tedy proti volným radikálům v lidském těle.

 

 

Zlateň, Chrysanthemum
Kokoška, Capsella
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Koprníček, Ligusticum
Zemědým, Fumaria

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Při užívání běžných terapeutických dávek nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

Vilín, Hamamelis

Sdílení

Lípa, Tilia
Srdečník, Buřina, Leonurus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Líčidlo, Phytolacca
Mosla, čínská