Vilín, Hamamelis
Druhy
Druhem využívaným pro své léčivé účinky je vilín virginský (Hamamelis virginiana), lidově známý také pod názvy čarodějnická láska, vímeník nebo vemeník bělokvětý.
Výskyt
Vilín je původní rostlinou USA a Kanady.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je list a kůra. Sklízí se na podzim. Hlavními účinnými látkami obsaženými ve vilínu jsou především třísloviny, flavonoidy, saponiny a silice.
Využití podle moderní medicíny
Díky obsahu tříslovin působí adstringentně (svíravě), čehož se využívá při průjmech, krvácení a nemocech žil (venofarmakum). Dále má i účinky dezinfekční a antiflogistické (protizánětlivé).
Zevně pomáhá léčit ekzémy, záněty kůže, padání vlasů, lupy, hemoroidy, rány, popáleniny, křečové žíly a bércové vředy. Je také součástí kosmetických přípravků s vyhlazujícím účinkem (vrásky, proti stárnutí).
Tradiční, lidové využití
V lidovém léčitelství byl využíván pro zástavu nejrůznějších krvácení (hemostatikum) – ze žaludku, střev nebo plic. Dále při zánětech střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida, divertikulitida), případně při hrozícím potratu.
Pomáhal při zánětech dutiny ústní, zánětech dásní, zánětu očí, ječném zrnu, atopickém ekzému a lupénce. Měl také antioxidační vlastnosti, působil tedy proti volným radikálům v lidském těle.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Při užívání běžných terapeutických dávek nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.