Zeravec, Platycladus
Druhy
Pro své léčivé účinky se využívá zeravec východní (Platycladus orientalis, syn. Thuja orientalis).
Výskyt
Původem pochází z oblasti severozápadní Číny, dnes se běžně vyskytuje v Japonsku, Koreji, severní Indii a Íránu. U nás i v dalších evropských zemích ho nejčastěji najdeme v parcích nebo na hřbitovech.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Pro léčebné účely se využívají semena, jejichž hlavní účinnou látkou jsou silice (pinen, felandren, terpinen, cedrol, camphen a jedovatý thujon), nebo větvičky obsahující stejně jako semena velké množství silic.
Využití podle moderní medicíny
Nejnovější výzkumy ukazují protirakovinné účinky.
Tradiční, lidové využití
Semena se používala pro zástavu krvácení (hemostatikum), např. při zvracení krve, krvi v moči nebo ve stolici, nebo při silné menstruaci. Dále pomáhala při bolestech hlavy (analgetikum), bušení srdce, tachykardii, revmatismu (antirevmatikum), zácpě (laxativum) či nočním pocení (antihidrotikum). Byla využívána i pro své sedativní účinky, např. při nespavosti, nervozitě nebo také při úzkosti (anxiolytikum).
Větvičky byly vhodné pro usnadnění vykašlávání hlenů při kašli (expektorans) nebo bronchitidě. Měly výrazné antimikrobiální účinky a působily na E. coli nebo Staphylococcus aureus.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky. Neužívejte společně s léky snižující krevní srážlivost, jako je např. Warfarin nebo Anopyrin.
Rostlina je mírně jedovatá!