Kruženka, Schkuhria
Druhy
Druhem známým pro své léčivé účinky je rostlina kruženka zpeřená (Schkuria pinnata), v peruánské medicíně, kde je nejčastěji využívána, známá pod označením „canchalagua“.
Výskyt
Její hlavní oblastí výskytu je Jižní Amerika, především oblast Peru. Dále ji najdeme i v Severní Americe (Mexiko, Texas, Arizona) nebo Africe.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je nať a květy. Mezi účinné látky obsažené v rostlině se řadí germakrenolidy, elematrienolidy, seskviterpenické laktony a další.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou nejsou přisuzovány žádné léčivé účinky.
Tradiční, lidové využití
V peruánské tradiční medicíně byla tato rostlina využívána především pro její příznivý vliv na zrak (pálení, štípání, bolest očí, červené, zarudlé oči, suché oči, poruchy vidění, vetchozrakost, poruchy zraku ve stáří, ječné a vlčí zrno, zánět spojivek, zánět rohovky, zánět duhovky oka). Měla účinky antiseptické, antibakteriální a detoxikační, užívané pro celkovou očistu organismu.
Dále pak regulovala činnost jater a žlučníku (hepatoprotektivum, cholagogum), pomáhala při poruchách menstruace (emenagogum na podporu menstruace) nebo při zánětu prostaty.
Používala se při malárii, cukrovce (antidiabetikum), nemocech trávicího (poruchy trávení, zánět žaludku, nadýmání, průjem - antidiaroikum), dýchacího (kašel, zánět hrtanu, nosohltanu, vedlejších dutin nosních, průdušek) a vylučovacího (zánět močového měchýře a močových cest, kvasinkové infekce) traktu. Působila jako spasmolytikum (látka uvolňující křeče hladké svaloviny).
Zevně se používala k odstranění skvrn na kůži, na špatně se hojící rány, akné a ekzémy.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
U citlivých jedinců může působit fotosenzitivně (zvyšuje citlivost na sluneční záření) a může způsobovat alergické reakce.
Neužívejte v těhotenství a při kojení. Nepodávejte dětem.