Artyčok, Cynara
Druhy
Léčivých účinků je využíváno u artyčoku zeleninového (Cynara scolymus), příp. jeho příbuzného druhu kardusu zahradního (Cynara cardunculus).
Výskyt
Artyčok je původní rostlinou Středomoří.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Z rostliny jsou využívány listy, stonky a květní úbory. Mezi hlavní účinné látky v nich obsažené řadíme hořčiny (cynarin), organické kyseliny, vit. A, vit. C a vitaminy skupiny B (vit. B1, vit. B2, vit. B3, vit. B5, vit. B6, kys. listová), flavonoidy, seskviterpeny, inulin, aj.
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván.
Tradiční, lidové využití
Artyčok byl díky obsahu hořčin doporučován při problémech se zažíváním (nadýmání, plynatost, nechutenství, zácpa - laxativum), vysoký cholesterol (hypolipidemikum, prevence aterosklerózy), pro podporu vylučování žluči (cholagogum) a zajištění správné funkce jater (hepatoprotektivum, poruchy jater).
Používal se tedy při léčbě infekční hepatitidy nebo zánětu žlučových cest. Díky močopudným účinkům (diuretikum) byl vhodný při léčbě dny a zánětů močových cest nebo močového měchýře. V neposlední řadě pomáhal při snižování tělesné hmotnosti (obezita, antiobezitikum).
Listy se používaly pro léčbu zánětu jater, dny, revmatoidní artritidy (antirevmatikum), diabetu (snižuje hladinu cukrů v krvi; hypoglykemikum) a také jako antioxidant (odstraňující volné radikály).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Neužívejte při kojení (rostlina snižuje tvorbu mléka) a při žlučových kamenech.