459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Blahovičník, Eucalyptus

Druhy

Nejvíce lékařsky využívaným druhem z rodu blahovičníků je blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus), u nás běžně známý i pod názvem eukalyptus.

Výskyt

Blahovičníky jsou rostlinou typickou pro Austrálii a Tasmánii. Jsou to jedny z nejvyšších stromů na Zemi. Zajímavostí je, že medvídek koala se živí právě jen listy této dřeviny. Dnes se pěstují v subtropických oblastech a také v jižní Evropě.

Blahovičník, Eucalyptus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

K léčebným účelům se používají výhradně listy, ať už čerstvé nebo sušené. Vyrábí se z nich tinktura nebo se drtí a následně inhalují. Obsahují velké množství příjemně aromatických a velmi výrazných silic (konkrétně cineolu), které kromě léčivých účinků na člověka mají také schopnost odpuzovat hmyz a komáry přenášející malárii.

Využití podle moderní medicíny

Hlavní využití léčivých schopností eukalyptu je při onemocněních dýchací soustavy (kašel, nedostatek dechu, ucpaný nos, hrtanu, nosohltanu). Má antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Ředí hlen, který vzniká v dýchací trubici, a tím napomáhá lepšímu vykašlávání.
Dále při astmatu, kdy uvolňuje křeče v průduškách. Nejčastěji se podává perorálně (například ve formě bonbonů), inhalačně nebo jako aerosol, dá se však podávat i injekčně. Silice se z těla vylučuje močí, takže působí antibioticky i v močových cestách (zánět močového měchýře, močových cest).

Tradiční, lidové využití

Lidově se využívá při rýmě, nachlazení a snižování horečky (antipyretikum), jelikož vyvolává pocení. Podává se především ve formě čajů nebo se přidává do mastí.
Zevně se může podávat jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině nebo hltanu, nebo jako mast pro léčbu pohmožděnin, namožených svalů nebo hnisavých ran. Má antimikrobiální a dezinfekční účinek.
Vhodné je také pěstovat si eukalyptus doma, protože zvlhčuje vzduch a díky odpařování silic působí blahodárně při nachlazení, onemocnění dýchacích cest a při astmatu.

 

 

Talinum
Chytrá houba, Pythium
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Hřebíček, Eugenia
Mochna, Potentilla

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Vedlejší účinky se vyskytují především při perorálním podání – ztráta chuti k jídlu, pálení v krku, zvracení kvůli podráždění sliznice žaludku a střev.

Nepřekračujte doporučenou denní dávku! Vyšší dávky poškozují játra, ledviny, mohou se objevit nežádoucí účinky, zejména šedomodré zbarvení pokožky, nevolnost, zvracení, křeče, průjmy.

Neužívejte při onemocněních srdce, v těhotenství, při kojení, u diabetu (cukrovky).
Nepodávat dětem!

Blahovičník, Eucalyptus

Sdílení

Kamejka, Lithospermum
Dobromysl, Origanum
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Penízovka, Flammulina
Šalvěj, Salvia