459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Blahovičník, Eucalyptus

Druhy

Nejvíce lékařsky využívaným druhem z rodu blahovičníků je blahovičník kulatoplodý (Eucalyptus globulus), u nás běžně známý i pod názvem eukalyptus.

Výskyt

Blahovičníky jsou rostlinou typickou pro Austrálii a Tasmánii. Jsou to jedny z nejvyšších stromů na Zemi. Zajímavostí je, že medvídek koala se živí právě jen listy této dřeviny. Dnes se pěstují v subtropických oblastech a také v jižní Evropě.

Blahovičník, Eucalyptus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

K léčebným účelům se používají výhradně listy, ať už čerstvé nebo sušené. Vyrábí se z nich tinktura nebo se drtí a následně inhalují. Obsahují velké množství příjemně aromatických a velmi výrazných silic (konkrétně cineolu), které kromě léčivých účinků na člověka mají také schopnost odpuzovat hmyz a komáry přenášející malárii.

Využití podle moderní medicíny

Hlavní využití léčivých schopností eukalyptu je při onemocněních dýchací soustavy (kašel, nedostatek dechu, ucpaný nos, hrtanu, nosohltanu). Má antiseptické a antibakteriální vlastnosti. Ředí hlen, který vzniká v dýchací trubici, a tím napomáhá lepšímu vykašlávání.
Dále při astmatu, kdy uvolňuje křeče v průduškách. Nejčastěji se podává perorálně (například ve formě bonbonů), inhalačně nebo jako aerosol, dá se však podávat i injekčně. Silice se z těla vylučuje močí, takže působí antibioticky i v močových cestách (zánět močového měchýře, močových cest).

Tradiční, lidové využití

Lidově se využívá při rýmě, nachlazení a snižování horečky (antipyretikum), jelikož vyvolává pocení. Podává se především ve formě čajů nebo se přidává do mastí.
Zevně se může podávat jako kloktadlo při zánětech v ústní dutině nebo hltanu, nebo jako mast pro léčbu pohmožděnin, namožených svalů nebo hnisavých ran. Má antimikrobiální a dezinfekční účinek.
Vhodné je také pěstovat si eukalyptus doma, protože zvlhčuje vzduch a díky odpařování silic působí blahodárně při nachlazení, onemocnění dýchacích cest a při astmatu.

 

 

Harpagofyt, Harpagophytum
Kalisie, Callisia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Šabrej, Kmín římský, Cuminum
Borůvka, Vaccinium

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Vedlejší účinky se vyskytují především při perorálním podání – ztráta chuti k jídlu, pálení v krku, zvracení kvůli podráždění sliznice žaludku a střev.

Nepřekračujte doporučenou denní dávku! Vyšší dávky poškozují játra, ledviny, mohou se objevit nežádoucí účinky, zejména šedomodré zbarvení pokožky, nevolnost, zvracení, křeče, průjmy.

Neužívejte při onemocněních srdce, v těhotenství, při kojení, u diabetu (cukrovky).
Nepodávat dětem!

Blahovičník, Eucalyptus

Sdílení

Vachta, Menyanthes
Láhevník, Annona, Graviola
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Kukmák, Volvariella
Housenice čínská, Cordyceps