459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Juka, Yucca

Druhy

Rod juka zahrnuje kolem 30 druhů rostlin, některé z nich se používají jako rostliny okrasné, některé zase jako rostliny léčivé. Druhem s léčivými účinky je právě Yucca shidigera, často nazývaná jako „strom života“.

Výskyt

Je rozšířena především ve Střední Americe a jižní části Severní Ameriky.

Juka, Yucca

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru je dužina kořene a stonku, která obsahuje velké množství saponinů, jakožto hlavní účinnou látku, dále pak organické kyseliny, enzymy, minerální látky a další.

Při jejím užívání je nutné dodržovat dostatečný příjem tekutin!

Využití podle moderní medicíny

Moderní medicína nepřisuzuje juce žádné léčivé účinky.

Je však součástí mnoha doplňků stravy, které fungují jako čistící kůra. Pozitivně totiž ovlivňuje látkovou výměnu a napomáhá tak odplavování toxických látek z těla ven (detoxikační látky).

Tradiční, lidové využití

Tradičně se využívalo jejích protizánětlivých (antiflogistikum), protivirových (antivirotikum) a antikancerogenních účinků.

Pomáhala při léčbě žaludečních vředů, diabetu (antidiabetikum, hypoglykemikum), otoků (např. nohou), vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), vysoké hladiny cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), zánětů cest dýchacích (rýma, zánět hrtanu, nosohltanu, vedlejších dutin nosních) i zánět průdušek, plic) nebo migrény. Používala se i pro posílení obranyschopnosti (imunostimulant na oslabenou imunitu) organismu a při stresu (adaptogen).

Užívána byla při léčbě revmatoidní artritidy, zánětech kloubů, dně, Crohnově chorobě, divertikulitidě, ulcerózní kolitidě, dráždivém tračníku, celulitidě nebo také při hubnutí (nadváha, antiobezitikum).

 

 

Nevadlec, Celosia
Vraneček, Selaginella
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Routa, Ruta
Lichořeřišnice, Tropaeolum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky, avšak její užívání není doporučováno (bez předchozí konzultace s lékařem) dětem, těhotným a kojícím ženám.

Juka, Yucca

Sdílení

Kyprej, Lythrum
Pukléřka, Cetraria
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Žabník, Alisma
Paprika