Juka, Yucca
Druhy
Rod juka zahrnuje kolem 30 druhů rostlin, některé z nich se používají jako rostliny okrasné, některé zase jako rostliny léčivé. Druhem s léčivými účinky je právě Yucca shidigera, často nazývaná jako „strom života“.
Výskyt
Je rozšířena především ve Střední Americe a jižní části Severní Ameriky.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Předmětem sběru je dužina kořene a stonku, která obsahuje velké množství saponinů, jakožto hlavní účinnou látku, dále pak organické kyseliny, enzymy, minerální látky a další.
Při jejím užívání je nutné dodržovat dostatečný příjem tekutin!
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicína nepřisuzuje juce žádné léčivé účinky.
Je však součástí mnoha doplňků stravy, které fungují jako čistící kůra. Pozitivně totiž ovlivňuje látkovou výměnu a napomáhá tak odplavování toxických látek z těla ven (detoxikační látky).
Tradiční, lidové využití
Tradičně se využívalo jejích protizánětlivých (antiflogistikum), protivirových (antivirotikum) a antikancerogenních účinků.
Pomáhala při léčbě žaludečních vředů, diabetu (antidiabetikum, hypoglykemikum), otoků (např. nohou), vysokého krevního tlaku (antihypertenzivum), vysoké hladiny cholesterolu v krvi (hypolipidemikum), zánětů cest dýchacích (rýma, zánět hrtanu, nosohltanu, vedlejších dutin nosních) i zánět průdušek, plic) nebo migrény. Používala se i pro posílení obranyschopnosti (imunostimulant na oslabenou imunitu) organismu a při stresu (adaptogen).
Užívána byla při léčbě revmatoidní artritidy, zánětech kloubů, dně, Crohnově chorobě, divertikulitidě, ulcerózní kolitidě, dráždivém tračníku, celulitidě nebo také při hubnutí (nadváha, antiobezitikum).
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky, avšak její užívání není doporučováno (bez předchozí konzultace s lékařem) dětem, těhotným a kojícím ženám.