459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Anýz, Bedrník, Pimpinella

Druhy

Pro medicínské účely se využívají:

  • bedrník anýz neboli také anýz vonný (Pimpinella anisum)
  • bedrník větší (Pimpinella major)
  • bedrník obecný (Pimpinellasaxifraga)

Výskyt

Bedrník pochází z oblasti Středozemního moře a Malé Asie, ale pěstuje se též v mnoha evropských zemích s teplejším podnebím a také na jihu České republiky.

Anýz, Bedrník, Pimpinella

Využití, indikace

V dnešní době je často používaný v kuchyni jako koření. Je velmi podobný fenyklu.

Užívaná část rostliny

Z bedrníku velkého a obecného se využívá nať a kořen, oproti tomu bedrník anýz poskytuje plody (semena) s vysokým obsahem silic (z nichž nejznámější je anethol, který tvoří až 90% ze všech silic a je nejúčinnější částí celé rostliny, též přítomný v badyánu), známé především jako koření. Tyto plody jsou velmi aromatické s nasládlou chutí připomínající lékořici, sbírají se v období od srpna do září, kdy se začínají zabarvovat do šedozelené barvy.

Využití podle moderní medicíny

Nať, případně kořen jsou vhodné pro léčbu zánětu průdušek a stimulaci zažívání (poruchy trávení, stomachika, karminativa), zevně na špatně se hojící rány.
Plod anýzu je díky svému vysokému obsahu silic využíván ke snadnějšímu vykašlávání – zvyšuje produkci hlenu a také funkci řasinkového epitelu v plicích (expektorancia).

Přispívá k léčbě nachlazení s teplotou a zánětům ústní dutiny a hltanu.

Zvyšuje sekreci enzymů podporujících trávení, užívá se při onemocněních žaludku a střev (nechutenství, plynatost, křeče). Zvyšuje činnost všech žláz v lidském těle, včetně žlázy mléčné, proto je matkám doporučeno užívat anýz při slabé laktaci (laktagogum), tzn. při nedostatečném vylučování mateřského mléka. Má také protikřečové, mírné antibakteriální a dezinfekční účinky.
Nejčastěji se používá ve formě bylinných čajů, sirupů a v pastilkách proti kašli.

Tradiční, lidové využití

Lidově se anýz užíval proti nespavosti a při léčbě zánětu (studený obklad), nebo namožení (teplý obklad) Achillovy šlachy. Ve středověku se dokonce považoval za lék zahánějící mor.

Žvýkání semen zabraňuje zápachu z úst.

Kromě medicínského využití je chuť a vůně anýzu nenahraditelná při přípravě nejrůznějších pokrmů – často se používá v perníkářství, cukrářství, likérnictví, k výrobě medoviny apod.

 

 

Moringa olejodárná
Cyantula, Cyanthula
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Smilax lékařský
Wendita, Burrito

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nedoporučuje se užívat těhotným ženám (kvůli zvýšenému riziku potratu, abortiva) a osobám alergickým na anýz, u nich může způsobovat tzv. fotosenzitivní reakci – vznik kožního zánětu vyvolaného především působením slunečního záření.

V běžném dávkování nevykazuje žádné vedlejší účinky, ale při podávání vysokých dávek je anýz toxický. Může způsobovat celkovou euforii, somnolenci (chorobná ospalost), edém mozku nebo edém plic. Dále může docházet k interakcím s některými léčivy – může snižovat účinek hormonální antikoncepce a narušit léčbu snižující srážlivost krve (antitrombotika).
Pozor! Lze snadno zaměnit s bolehlavem plamatým (Coniummaculatum), který je prudce jedovatý!!

Anýz, Bedrník, Pimpinella

Sdílení

Řepík, Agrimonia
Damiána, Turnera
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Honeybush, Cyclopia
Paprika