459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Anýz, Bedrník, Pimpinella

Druhy

Pro medicínské účely se využívají:

  • bedrník anýz neboli také anýz vonný (Pimpinella anisum)
  • bedrník větší (Pimpinella major)
  • bedrník obecný (Pimpinellasaxifraga)

Výskyt

Bedrník pochází z oblasti Středozemního moře a Malé Asie, ale pěstuje se též v mnoha evropských zemích s teplejším podnebím a také na jihu České republiky.

Anýz, Bedrník, Pimpinella

Využití, indikace

V dnešní době je často používaný v kuchyni jako koření. Je velmi podobný fenyklu.

Užívaná část rostliny

Z bedrníku velkého a obecného se využívá nať a kořen, oproti tomu bedrník anýz poskytuje plody (semena) s vysokým obsahem silic (z nichž nejznámější je anethol, který tvoří až 90% ze všech silic a je nejúčinnější částí celé rostliny, též přítomný v badyánu), známé především jako koření. Tyto plody jsou velmi aromatické s nasládlou chutí připomínající lékořici, sbírají se v období od srpna do září, kdy se začínají zabarvovat do šedozelené barvy.

Využití podle moderní medicíny

Nať, případně kořen jsou vhodné pro léčbu zánětu průdušek a stimulaci zažívání (poruchy trávení, stomachika, karminativa), zevně na špatně se hojící rány.
Plod anýzu je díky svému vysokému obsahu silic využíván ke snadnějšímu vykašlávání – zvyšuje produkci hlenu a také funkci řasinkového epitelu v plicích (expektorancia).

Přispívá k léčbě nachlazení s teplotou a zánětům ústní dutiny a hltanu.

Zvyšuje sekreci enzymů podporujících trávení, užívá se při onemocněních žaludku a střev (nechutenství, plynatost, křeče). Zvyšuje činnost všech žláz v lidském těle, včetně žlázy mléčné, proto je matkám doporučeno užívat anýz při slabé laktaci (laktagogum), tzn. při nedostatečném vylučování mateřského mléka. Má také protikřečové, mírné antibakteriální a dezinfekční účinky.
Nejčastěji se používá ve formě bylinných čajů, sirupů a v pastilkách proti kašli.

Tradiční, lidové využití

Lidově se anýz užíval proti nespavosti a při léčbě zánětu (studený obklad), nebo namožení (teplý obklad) Achillovy šlachy. Ve středověku se dokonce považoval za lék zahánějící mor.

Žvýkání semen zabraňuje zápachu z úst.

Kromě medicínského využití je chuť a vůně anýzu nenahraditelná při přípravě nejrůznějších pokrmů – často se používá v perníkářství, cukrářství, likérnictví, k výrobě medoviny apod.

 

 

Prha, Arnica
Atraktylis, Atractylodes
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Slzovka, Coix
Muškátový květ a oříšek

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nedoporučuje se užívat těhotným ženám (kvůli zvýšenému riziku potratu, abortiva) a osobám alergickým na anýz, u nich může způsobovat tzv. fotosenzitivní reakci – vznik kožního zánětu vyvolaného především působením slunečního záření.

V běžném dávkování nevykazuje žádné vedlejší účinky, ale při podávání vysokých dávek je anýz toxický. Může způsobovat celkovou euforii, somnolenci (chorobná ospalost), edém mozku nebo edém plic. Dále může docházet k interakcím s některými léčivy – může snižovat účinek hormonální antikoncepce a narušit léčbu snižující srážlivost krve (antitrombotika).
Pozor! Lze snadno zaměnit s bolehlavem plamatým (Coniummaculatum), který je prudce jedovatý!!

Anýz, Bedrník, Pimpinella

Sdílení

Řečík, Pistacia
Hvozdík, Dianthus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Sporýš, Verbena
Stefanie, Stephania