459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Bazalka, Ocimum

Druhy

Rod bazalka zahrnuje kolem 60 druhů, z nichž se využívají především dva:

  • bazalka pravá (Ocimum basilicum)
  • bazalka posvátná (Ocimum sanctum) – v Indii se pěstuje pod názvem tulsi, což znamená „nejlepší rostlina“

Výskyt

Bazalka pravá pochází z jižní Asie, bazalka posvátná pravděpodobně z Indie. Oba druhy jsou teplomilné, rozšířily se do teplých oblastí Evropy, například do Itálie, Francie, Španělska a Bulharska, i do severní Afriky a tropické Ameriky.

Bazalka, Ocimum

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Sbíranou částí je vždy nať – má příjemnou, intenzivní vůni a sbírá se těsně před rozkvětem, tj. červen až srpen, eventuálně září.

Bazalka pravá: Hlavní účinnou látkou, pro kterou je rostlina využívána, je silice (z 55% tvořena methylchavikolem), která svou vůní připomíná vůni kytice růží a karafiátů. Kromě silic obsahuje třísloviny, které mají blahodárný účinek při kožních onemocněních.
Bazalka posvátná: Její hlavní účinnou látkou jsou také silice – eugenol, methyleugenol a karvakrol.

Využití podle moderní medicíny

Bazalka pravá má pozitivní účinek na trávicí systém – zvyšuje tvorbu žaludečních šťáv a tím zlepšuje trávení (stomachika), chuť k jídlu, a díky svým mírným antiseptickým a protizánětlivým účinkům také střevní mikroflóru. Užívá se tedy při nadýmání, nevolnosti, a také k celkovému zlepšení stavu trávicího systému po podávání některých léčiv, např. antibiotik.

Uvolňuje stahy hladkého svalstva (působí jako spasmolytikum), čímž umožňuje i lepší vykašlávání (expektorancia). Zevně se její odvar používá na kožní problémy, případně se přidává do aromaterapeutických koupelí za účelem osvěžení organismu a uvolnění křečí.
Bazalka posvátná je účinná při horečkách.

Tradiční, lidové využití

O bazalce pravé je také známo, že by mohla mít příznivé účinky na léčbu urogenitálního systému – především při léčbě zánětu a bolestí močového měchýře, zánětu ledvin a močových cest, obtížném močení, bílém výtoku. Má také diuretické (močopudné) účinky.

Kromě toho se využívala k podpoře práce srdečního svalu (kardiotonika).

Jako uklidňující látka působí bazalka při neuropsychických potížích (nervozita, deprese, úzkost) díky svému mírnému sedativnímu, i psychoaktivnímu účinku. Dále se uvádí, že byla dříve používána pro svůj mírný afrodiziakální, imunostimulační účinek a jako adaptogen, antioxidant.

Lze jí využít i k lepšímu a rychlejšímu hojení popraskaných rtů nebo bradavek po kojení, akné a menších ran.

Bazalka je také velmi oblíbená v kuchyni, kde se používá do zeleninových salátů, polévek, omáček, rybích jídel, bylinkového másla a sušená jako koření. Přidává se do mýdel a zubních past.

Bazalka posvátná je velmi uctívanou léčivou rostlinou v Indii, tam má až 25 různých indikací – má blahodárný účinek na žaludek (zánět žaludku), podporuje vylučování žluči (cholagoga), snižuje horečku, snižuje hladinu cukru v krvi (hypoglykemika), a proto je vhodná při léčbě diabetu.

Ničí střevní parazity (anthelmintika, antiprotozoika), používá se i v prvních fázích léčby rakoviny, i při léčbě průduškového astmatu a nachlazení. Podává se ve formě čajů, odvarů nebo čerstvé šťávy z listů.

 

 

Paprika
Jerlín, Sophora
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Camu camu, Myrciaria
Hřebíček, Eugenia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Bazalka není vhodná pro dlouhodobé užívání. Vyšší dávky mohou působit silně dráždivě. Jinak ale tato rostlina nemá žádné prokázané vedlejší účinky nebo kontraindikace.
Nedoporučuje se užívat v těhotenství a v době kojení.

Bazalka, Ocimum

Sdílení

Žabník, Alisma
Vrbka úzkolistá
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Bytel, Kochia
Brutnák, Borago