459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jalovec, Juniperus

Druhy

Medicínsky a farmaceuticky využívaným druhem je jalovec obecný (Juniperuscommunis).

Výskyt

Jalovec je rozšířen v chladnějších částech mírného pásu v Evropě, Asii a Severní Americe.

Jalovec, Juniperus

Využití, indikace

Užívaná část rostliny

Sbíranou surovinou je především plod, ale mohou to být i olistěné konce větviček. Plody se sbírají od září do listopadu, větvičky už od května do září. Nejvýznamnějšími obsahovými látkami jsou silice (pinen, myrcen, kadinen, terpineol), uhlovodík junen, hořčiny, pryskyřice.

Využití podle moderní medicíny

Výše zmíněný junen má silně močopudný (diuretický) účinek.

Dále je používán při potížích s trávicím traktem – zvyšuje tvorbu žaludeční šťávy, čímž zlepšuje trávení (stomachikum), zvyšuje i tvorbu žluče (cholagogum). Má dezinfekční a antibakteriální účinky.

Jalovcová silice je vhodná pro inhalaci při onemocněních dýchací soustavy (zánětech nosohltanu, hrtanu, průdušek, vedlejších dutin nosních, rýmě).

Zevně se používá jako derivans (látka dráždící kůži a zvyšující její prokrvení), urychluje hojení ran (granulancia).

Tradiční, lidové využití

Našimi předky byl navíc jalovec využíván proti plynatosti, průjmům, říhání a pálení žáhy, pro zlepšení činnosti jater (hepatoprotektivum), pro snížení hladiny cukrů v krvi při diabetu (hypoglykemikum), při ledvinových kamenech, vodnatelnosti, pro stimulaci svalů dělohy (uterotonikum), při léčbě migrény i silného kašle, při bolestech kloubů a zad a také jako diaforetikum (na podporu pocení).

Pomáhal při zánětu močového měchýře a močových cest. Byl volen při revmatických bolestech kloubů, při dně, artróze a také byl aplikován na opary.

Přikládání obkladů pomáhalo při bolestech hlavy, kloktadlo se využívalo při bolestech v krku, žvýkání plodů jalovce zase pro odstranění zápachu z úst a jalovcové koupele pro celkové povzbuzení organismu.

 

 

Dioscoreophyllum
Lípa, Tilia
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Rákos, Phragmites
Honeybush, Cyclopia

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Jalovec neužívejte při poruchách funkce ledvin (zánětu ledvin, glomerulonefritidě), vážnějším poškození ledvinové tkáně a v těhotenství. U citlivých osob může jalovcová silice vyvolávat slabé podráždění kůže.

Vyšší dávky mohou poškozovat ledviny a vyvolávat krvácení! Neužívejte dlouhodobě (ne déle než 6 týdnů)!

Jalovec, Juniperus

Sdílení

Galgán, Alpinia
Fazol, Phaseolus
„Na každou nemoc vyrostla bylina.“
Karbinec, Lycopus
Muškátový květ a oříšek