459 popsaných nemocí, 517 článků bylin, 180 článků potravin, 136 skupin léčiv, 26 vitaminů a minerálních látek

Jeřáb, Sorbus

Druhy

Pro své léčivé účinky je využíván jeřáb ptačí (Sorbus acuparia), v menším množství případně také jeřáb oskeruše (Sorbus domestica).

Výskyt

Jeřáb ptačí pochází z Evropy, druhy mu příbuzné se nachází i v severní Asii a Severní Americe.

Jeřáb, Sorbus

Využití, indikace

Kromě léčivých účinků je oblíben pro přípravu marmelád nebo vína.

Užívaná část rostliny

Předmětem sběru u jeřábu ptačího jsou červené plody (sběr od října do listopadu). Z jeřábu oskeruše sbíráme také plody, avšak již od srpna do září. V květnu lze sbírat i květ. Mezi hlavní účinné látky patří kyselina sorbová, vitamin C, třísloviny, karotenoidy, cukry, atd.

Využití podle moderní medicíny

Jeřáb má své využití při léčbě zánětu močových cest, močového měchýře, má totiž močopudné (diuretické) účinky, dále při močových kamenech, dně, zánětech horních cest dýchacích (rýma, zánět dutin, nosohltanu, průdušek) a nachlazení, při průjmech (antidiaroikum) i zácpě a pro zlepšení činnosti střev (prokinetika). Podporuje vylučování žluče (cholagogum).

Tradiční, lidové využití

Tradiční medicína používala jeřáb při kurdějích (nedostatek vitaminu C), revmatismu, pro celkové povzbuzení organismu (tonikum), při krvácení dásní a při mírných formách atopického ekzému.

Květy obsahují látky podobné ženským hormonům, a proto byly využívány při poruchách menstruace, výtoku, v klimakteriu a jako prevence osteoporózy. Příznivě ovlivňují hormonální rovnováhu (impotence, neplodnost u mužů i žen, nízké libido).

Jeřáb oskeruše pomáhal při křečových žilách a hemoroidech, pro posílení oslabené imunity organismu a pro léčbu problémů s ženskými pohlavními orgány (poruchy menstruace, zánět pochvy, dělohy, myomy dělohy, cysta vaječníků, endometrióza).

 

 

Wendita, Burrito
Dřín, Cornus
"Všechny kopce, pohoří, všechny louky a lesy jsou přirozené lékárny." Paracelsus
Citroník, Citrus
Kuklík, Geum

Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)

Nevhodné pro děti, těhotné a kojící matky. Neužívejte při nádoru prsu!

Při užívání terapeutických dávek nemá žádné nežádoucí účinky. Při vyšších dávkách může dojít k lehké otravě, plody jsou totiž mírně toxické.

Jeřáb, Sorbus

Sdílení

Polnička, Agrocybe
Kafrovník, Camphora
„Není na světě bylina, aby na něco nebyla.“
Panela, Rapadura
Kamejka, Lithospermum