Honeybush, Cyclopia
Druhy
Druhem známým pro své léčivé účinky je honeybush (Cyclopia intermedia) se svojí lahodnou, medovou chutí, a proto často nazývaný také jako medový keř. Svou vůní i chutí je velmi podobný čaji známému jako rooibos. K sehnání je ve dvou variantách, červené a zelené, které je liší pouze fermentací. Červená je fermentovaná, zelená nikoliv.
Výskyt
Svým původem pochází z horských oblastí jižní Afriky.
Využití, indikace
Užívaná část rostliny
Pro výrobu čaje se používají jehličnaté lístky, příp. celé keře, následně nasekané na velmi malé kousky, obsahující flavonoidy, pinitol, minerální látky (fluor, vápník, železo) a vit. C.
Oproti běžnému čaji neobsahuje třísloviny ani kofein!
Využití podle moderní medicíny
Moderní medicínou není v dnešní době využíván.
Tradiční, lidové využití
Tradičně byla tato rostlina vhodná při chřipce a nachlazení, a to i pro děti, těhotné a kojící, jelikož obsahuje množství minerálních látek a antioxidantů.
Měla antivirové, antibakteriální, antimykotické, antiseptické a imunostimulační (oslabená imunita) vlastnosti. Používala se při zánětech horních cest dýchacích (antiflogistikum) a kašli (expektorans).
Díky poměrně vysokému obsahu fluoru a vápníku zajišťoval zdravý růst kostí a zubů.
Honeybush byl také doporučován při nechutenství, žaludečních vředech, bolestech žaludku (nechutenství) či břicha, křečích v břiše, zácpě (laxativum) nebo potížích s nadýmáním (karminativum). Zároveň mírně snižoval vysoký krevní tlak (antihypertenzivum) a hladinu cukrů v krvi (antidiabetikum). Vhodný byl při poruchách menstruace, premenstruačním syndromu nebo v klimakteriu.
Honeybush je však i původním nápojem domorodých afrických kmenů.
Rizika užití, kdy neužívat (kontraindikace)
Nejsou popisovány žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.